Sağlık

Sağlık Haberleri

Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç: 'Maymun çiçeği virüsü kolayca bulaşabiliyor'

Memorial Kayseri Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, maymun çiçeği virüsü hastalığı monkeypox hakkında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi vererek, 'Maymun çiçeği virüsü kolayca bulaşabiliyor' dedi.

Koronavirüs vaka sayısı binin altına düştü

 Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınında vaka sayısı binin altına düştü.

Turkovac'ı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli: 'Pandeminin sonuna yaklaşıyoruz'

Korona virüs salgınına karşı Turkovac aşısını geliştiren Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma

Uzmanından korkutan kene uyarısı

Kayseri'de 23 yaşındaki Birhan Baş, kene ısırmasına bağlı yakalandığı Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığını 3 günlük yoğun bakım tedavisinin ardından atlatırken, uzmanından kene ile ilgili korkutan bir uyarı geldi. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, Maalesef bu seneki vakalarımız biraz sıkıntılı ve hızlı seyrediyor. Ölümcül kanama riski biraz daha fazla dedi.

İhtiyaç sahibi hastalara motorlu hasta yatağı ulaştırılıyor

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'nün 2019 yılında yatalak hastaların evde tedavisini kolaylaştırarak, yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla başlattığı proje çerçevesinde, hastane tipi motorlu hasta yatakları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya devam ediyor.

İnmeye dikkat

Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, vücutta uyuşmanın ve ani konuşma bozukluğunun inme belirtisi olabileceğine dikkat çekerek, 'İnme geçiren biri için ilk 2 saat çok önemli. Zira kaybedilen zaman kişinin önemli kayıplarına neden olmaktadır. O nedenle kişi, en yakın hastaneye acilen getirilmedir' dedi. Doç. Dr. Özlece, alınabilecek önlemlerle inmenin önlenebilir olduğunu da vurguladı.

Psikiyatr Dr. Hacımusalar: “Gençlerde en çok görülen ölüm nedeni intihar”

Gençler arasında en çok ölüm olayının intihar şeklinde olduğuna dikkat çeken Psikiyatrist Doç. Dr. Yunus Hacımusalar, bunun da sebebinin intihar aletlerine kolay ulaşılabilmesi olduğunu söyledi. Hacımusalar, intiharın önlenebilir bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkat çekti.

Sigara bağımlılarına 'elektrikli çözüm'

Kayseri'de özel bir klinikte hizmet veren Pratisyen Hekim Dr. Selim Engez, biorezonans yöntemi ile sigarayı bırakmanın daha kolay olduğunu söyleyerek, 'Sigara bağımlıları eğer isterlerse 50 dakikada sigarayı bırakmak mümkün' dedi.

Doç. Dr. Demirelli: 'Hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır'

Kayseri Şehir Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selami Demirelli Dünya Hipertansiyon günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 'hipertansiyon maalesef ülkemizde de her 4 ölümden birinin nedenini oluşturmaktadır' dedi.

Glokom sincice ilerleyip körlüğe yol açabiliyor

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Suzan Karamete, glokom hastalığının gözde sinsice ilerleyerek ilk evrelerde hastada şikayete yol açmayabileceğini belirterek, 'Şikayeti olmasa bile 40 yaş üzeri herkes rutin yıllık kontrolünü mutlaka olmalı' dedi.

Benli'den hemşirelere ziyaret

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşireler Haftası nedeniyle Kayseri Şehir Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sultan Şahin'i ziyaret ederek, haftasını kutladı.

Baş ağrısını hafife almayın

Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Güven Arslan, baş ağrısının toplumun genelinde yaygın görülmesine karşın en çok ihmal edilen hastalıklardan biri olduğunu söyledi. Masum görünen ağrıların çok önemli hastalıkların habercisi olabildiğini belirten Dr. Arslan, ağrı tipleri birbirine benzer görünse de her hastanın özel olduğunu ve mutlaka hekim muayenesine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Bıçakla yaralanan kişi hava ambulansıyla hastaneye sevk edildi

 Kayseri’de 17 yaşındaki yabancı uyruklu İ.M., bıçaklandı.

Başhekim Doç. Dr. Altıntop: 'A sınıfı bir hastane kategorisine yükselmek bizi mutlu etti'

Kayseri Devlet Hastanesi'nin Sağlık Bakanlığı tarafından B1 sınıfından, A2 sınıfına yükseltilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Başhekim Doç. Dr. İsmail Altıntop; Pandemi sürecinde de önemli görevler üstlenen hastanemizin yeniden A sınıfı bir hastane kategorisine yükseltilmesi bizleri mutlu etti dedi.

'Talasemiyi kontrol altına almanın en etkili yolu hastalıklı bebek doğumlarının önlenmesidir'

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. Fatma Türkan Mutlu 8 Mayıs Talasemi Günü nedeniyle bilgilendirmelerde bulunarak; Kalıtsal hastalıkların kontrolünde en etkili yöntem, hastalık hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplum taramaları ile taşıyıcıların saptanması, onlara genetik danışma verilmesi ve gebelik öncesi tanı metotları kullanılarak yeni hastalıklı bebek doğumlarının önlenmesidir dedi.

Kayseri Devlet Hastanesi A Sınıfı Hastane Kategorisine Yükseldi

Kayseri Devlet Hastanesi; Sağlık Bakanlığı tarafından B1 Sınıfından, A2 sınıfına yükseltildi. Bu sayede Kayseri Devlet Hastanesi bünyesine özellikli yeni birimlerin açılmasının yolu açılırken, uzman hekim kadrosu, yoğun bakım ve poliklinik sayıları arttırılarak vatandaşlara daha nitelikli sağlık hizmeti sunulacak.

Sarı kantaron yağının bilinmeyen faydaları

Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Betül Merd, sarı kantaron bitkisi ve sarı kantaron yağının kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

Mevsim geçişlerinde psikolojiye dikkat

Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Behiye Büyükgöncü, eski adıyla manik depresif, günümüzdeki kullanımıyla bipolar bozukluk hastalığının mevsimsel değişkenlik gösterdiğini ve bahar aylarından yaz aylarına geçişle birlikte mani diye adlandırılan taşkınlık döneminin başladığını söyledi.

Yunusemre Mahallesine Aile Sağlığı Merkezi

Kocasinan Belediyesi tarafından Yunusemre Mahallesine yapılacak olan aile sağlık merkezinin temeli atıldı.

Toplam 737 haber.