Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

Büyükşehir'in Kale İçi Sanat Etkinliklerine yoğun ilgi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 'Kültürel Altyapıyı' besleyen faaliyetlerle vatandaşları buluşturmayı sürdürüyor. Kale İçi Kültür Sanat Etkinlikleri'ne vatandaşlar tarafından yoğun ilgi olurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 'Büyükşehir Belediyemizin kültür, sanat faaliyetlerindeki çalışmaları gurur verici' dedi.

Büyükşehir'in Mevlana Kütüphanesi'nden 50 günde 50 bin kişi yararlandı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin kenti kütüphanelerle donatma hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği sekizinci kütüphane olan Mevlana Kütüphanesi, 50 günde 50 bin kişiye hizmet verdi.

Başkan Büyükkılıç: 'Afyon gastronomide bizden bir adım önde'

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Haftası' paneline katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 'Afyon gastronomide bizden bir adım önde' dedi.

Bir hafta Bir YAZAR: Muzaffer KOÇER

Bu haftaki konuğumuz bizlere kapısını ve gönlünü açan Muzaffer Koçer.  Kelimelerin peşine düşen, düşleri olan yazarımız,  şehrin karmaşa ve kargaşasından uzak, asude ve müstakil evinde karşıladı bizi. Munis yapısı ve sesi ile bizleri sanki ayrı bir iklime taşıdı.  Eski yazarlardan, eskimeyen yazarlara; şairlerden kendi özel şiirlerine bir demet sundu mütevazı bahçesinde.

Büyükşehir'in 'Kale İçi Kültür Sanat Etkinlikleri' başlıyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yaz ayının yüzünü yavaş yavaş göstermesiyle Kale İçi Kültür Sanat Etkinlikleri'ne '21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası' ile başlıyor.

Talas'ta Coşkulu 19 Mayıs Konseri

Talas Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Gençlik Festivali düzenledi. Karadeniz müziğinin sevilen isimlerinden Ezgi Eyüboğlu ve Onur Atmaca'nın sahne aldığı festivalde Karadenizliler ve Karadeniz müziği sevenler unutulmayacak bir gece yaşadı.

Bir Hafta Bir YAZAR: Nezir ERGENÇ

Bu haftaki hasbihal ettiğimiz yazarımız Nezir Ergenç. Yazmanın adeta insanın  bir parçası olduğunu, konuşmak kadar yazmanın gerekli olduğunu vurguluyor, bizlere. Hayatını ilme adayan, her muhatap olduğu insana da aktarma iştiyakında olan yazarımız genelde insanların özelde gençlerin dünyasına hitap etmeye çalışan özgün bir tarza sahip, mütevazı bir mütefekkir.

Müze Günü etkinlikleri öğrencilerle başladı

Kayseri'de 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri, öğrencilere verilen konferans ile başladı.

Avrupalı bilim adamları Kayseri'ye hayran kaldı

Kültepe Kaniş Karum ile ilgili projeler için Avrupa'dan Kayseri'ye gelen bilim adamları; başta Kültepe, Koramaz Vadisi olmak üzere kentin kültürel zenginlikleri ve tarihine hayran kaldı.

Büyükşehir'den Üniversite Gençlik Spor Festivali

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, gençlere yönelik etkinlikler çerçevesinde Üniversite Gençlik Spor Festivali düzenliyor. Spor A.Ş. tarafından 21-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festivale kayıtlar başlarken, festivalin sonunda düzenlenecek ödül töreninde sevilen müzik grubu Gece Yolcuları sahne alacak.

Necip Fazıl Kısakürek panelle anıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliği ile 'Anadolu Mektebi Kültür Kervanı' etkinliği çerçevesinde Kayseri'de Necip Fazıl Kısakürek paneli yapıldı.

Bir Hafta Bir YAZAR: Şeyhmus Çiçek

Kimi şairler kelimelere ruh üfler, kimileri ruhundan üfler.  Şeyhmus Çiçek’in şiirlerinde her ikisini de mezcettiğini görüyoruz.  Alelade kelimeler, asude bir iklime, munis bir sese dönüşüyor ellerinde… Düzenli bir eğitim hayatı olmasa da, düzgün bir şiir hayatının bizlere, şairliğin sadece bir yetenek değil bir emek olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Türk Dünyası bu gösteride buluştu

Talas Belediyesi 'Bahar Etkinlikleri' çerçevesinde muhteşem bir geceye daha imza attı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunun sahne aldığı organizasyonda yöresel ezgiler seslendirilirken Türk dünyasına özgü figürlerle danslar ve halk oyunları sergilendi.

Bir Hafta Bir YAZAR : Aysel Şen Fındık

Renkli bir kişilik ile daha beraberiz. Mümtaz kadın yazarlarımızdan. Aysel Şen Fındık, dergilerde gazetelerde yazıları ile, musiki dünyasında beste ve güfteleri ile bizleri sanatın o munis kollarına bırakıyor. Anneliği ile çocuklarına eğitmenliği ile topluma katma değer katıyor.

Talas'tan muhteşem bahar etkinliği

Talas Belediyesi, Bahar Etkinlikleri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunu Kayseri'ye getiriyor.

Asırlık Kur'an-ı Kerimlerin tıpkıbasımları Talas'ta sergileniyor

Talas Belediyesi, asırlık Kur'an-ı Kerimlerin tıpkıbasımlarının sergilediği Tıpkıbasım Mushaflar Kur'an-ı Kerim Sergisi'ni açtı.

Bir Hafta Bir YAZAR: Mustafa Küçüktepe

Çok yönlü bir yazarımızla bu hafta beraber olduk. Bir eğitim yöneticisi olan yazarımızın sanat yelpazesi geniş:  Şairlik ,Yazarlık, Fotoğrafçılık ve Ebru. İnsanların en yalnız ve yalın köşelerine şebnem gibi düşen şiirleri, toplumsal konularda duygulu ve duyarlı yazıları, gün batımının özgün halini ölümsüz kılmaya çalışan fotoğraf kareleri, farklı ve farkındalık oluşturan temalarla ebru çalışmaları.

75 yıllık Kültepe hikayesi fotoğraftakilerle tamamlanacak

Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde 1948 yılından itibaren çekilmiş fotoğraflar, görseller ve belgeler; Avrupa Birliği projesi ile dijitale aktarılacak. Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; 1948 yılında çekilmiş bir fotoğrafta kağnının önünde oynayan çocuklar var. Gönül istiyor ki bu fotoğrafta olan kişilere ulaşalım ve tekrar görüşelim. Neler hatırlıyorlar, ne hissediyorlar ve bu fotoğrafı görünce nasıl bir tepki verecekler açıkçası ben de çok merak ediyorum. Umarım bu insanları tekrar bulabilir ve konuşabiliriz. 75 yıllık hikayeyi de onlarla tamamlayabiliriz dedi.

Bir Hafta Bir YAZAR: Sergül Vural

Bu haftaki yazarımız: Sergül Vural. Kendisini “Şiir âşığı, kelam âşığı ve edebiyat âşığıyım” diye  tanıtıyor. Çünkü yazarlık serüveninin nüvesini şiire olan ilgisi ile açıklıyor. 

Toplam 908 haber.