Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Hamsi firarda

DÜZCE (İHA) – Geçtiğimiz haftalarda etkili olan olumsuz hava koşulları sebebiyle hamsi sürüleri Gürcistan'a doğru kaçtı. Balıkçılar ise çareyi buzhane hamsisinde buldu.

Bakan Varank: “2 dolarlık ürünü 40 dolara satanlarla çalışmak istemiyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, üretim ve tedarik zincirinde fahiş fiyat ve stokçuluk yapan firmalara ilişkin, 'Salgın döneminde fiyatlarda hiçbir oynaklık yoktu. Ham maddede sıkıntı yoktu. Ama biz Türkiye'de 2 dolarlık kumaşların 40 dolara satıldığını gördük. Biz 2 dolarlık ürünü 40 dolara satarak fırsatçılık yapmak isteyenlerle çalışmak istemiyoruz' ifadelerini kullandı.

ERÜ'de "Ahilik" Paneli Düzenlendi

"2021 Ahi Evran Yılı"  etkinlikleri kapsamında Ticaret Bakanlığı ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından "Ahilik" paneli düzenlendi.

Müteahhitler döviz kurlarının sabitlenmesini istiyor

Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç, 2021 yılının çok dalgalı geçtiğini söyleyerek, 'Sektör temsilcileri olarak kurda istikrarlı bir dönem istiyoruz' dedi.

OSB Başkanı Yibur: '2022 yılı üretimde önemli bir yıl olacak'

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yibur, Kayseri sanayisinin dünyayı etkileyen pandemi gibi önemli bir soruna rağmen 2021 yılında da büyümeye devam ettiğini belirtti. Başkan Yibur, Kayseri OSB'deki doğal gaz ve elektrik tüketim miktarlarında yüzde 13 civarında bir artış yaşandığını ve bu artışın da sanayideki büyümeyle ilgili önemli bir veri olduğunu kaydetti.

Mobilya Fuarı Türkiye'de ilk defa iki fuar merkezinde aynı anda

İhracatta 4 milyar dolar sınırını aşmaya hazırlanan mobilya sektörü, 2022'de Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük fuarında bir araya gelecek. 25 – 30 Ocak 2022 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi'nde eş zamanlı olarak düzenlenecek Türk fuarcılık tarihinin en büyük fuarı IIFF 2022 İstanbul Mobilya Fuarı, mobilya sektörünü Türkiye'de ilk kez iki ayrı fuar merkezinde buluşturacak. Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) desteği, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Mos Fuarcılık A.Ş. iş birliğiyle toplam 25 salonda gerçekleşecek fuara 6 kıtadan olmak üzere 150'den fazla ülkeden on binlerce sektör profesyonelinin katılması bekleniyor.

Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını açıkladı

Merkez Bankası yeni yıl öncesi yaptığı para ve kur politikasını açıkladı. Yeni yılda yine 12 para politikası kurulu toplantısı yapılacak. Orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korunurken para politikasının enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı bildirildi.

Kayserigaz'dan önemli kış uyarısı

Kayserigaz, Güvenli ve Konforlu Bir Kış için Abonelerine Önemli Uyarılarda Bulundu Kayserigaz, abonelerinin güvenli ve konforlu bir kış mevsimi geçirmeleri için doğal gaz tesisatlarının bakımını mutlaka yaptırmaları gerektiğini hatırlatarak, özellikle lodoslu havalara karşı önlem alınması gerektiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, “Lodoslu havalarda abonelerimiz baca gazı sızıntısına dikkat ederek, mutlaka havalandırma menfezlerini açık tutmalı ve bacalı cihazın bulunduğu ortamda uyumamalı” denildi.

Hisarcıklıoğlu, yüzde 35 kredi faizi uygulayan bankalara seslendi: “Vicdanlı davranın”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bazı bankaların son günlerde kredi faizlerini olağanüstü şekilde artırdıklarını belirterek, 'Bazı bankaların yüzde 25'ler, 30'ler seviyesinde, hatta Kredili Mevduat Hesaplarına yüzde 35 civarında kredi faizleri uyguladıklarını da piyasadan duyuyoruz. Bankalarımızın artık daha vicdanlı davranmasını bekliyoruz' dedi.

KAYSO Başkanı Büyüksimitci: 'Tüm zorluklara rağmen 2021 yılında ekonomimizi büyütmeyi başardık'

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Aralık Ayı Meclis Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci; İş dünyasının piyasalarda istikrar ve öngörülebilirlik sağlanması talebine yönelik Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir dizi tedbir açıklandı. Yapılan açıklama, piyasalara pozitif bir etkide bulundu. Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma ve olağan dışı yükselişlerin önüne geçilmiş oldu. Açıklanan tedbirleri olumlu karşılıyor, Türk lirasına güveni tesis eden tüm adımları destekliyoruz dedi.

4 'SOGEP Projesi' ORAN koordinasyonunda Sivas'ta yürütülmeye başlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) 2021 yılı çağrısı kapsamında Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) koordinasyonunda yürütülen proje teklif dönemi sonucunda Sivas'tan sunulan 4 projeden 4'ü de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmeye hak kazandı. Sivas, SOGEP 2021 yılı kapsamındaki en başarılı iller arasına girmeyi başardı.

Site yönetimlerini kaosa mı sürükleniyor

Türkiye’nin dört bir yanında ve özellikle büyük şehirlerde güvenlik endişesi başta olmak üzere birçok nedenden ötürü toplu konutlarda yaşamı tercih edenlerin artması sitelerin sayısında ciddi artışa sebep oldu. Bu durum bazı anlaşmazlıklar ve sorunları da beraberinde getirdi.

Gülsoy: Kooperatifimizin ana maddesi dükkana sahip olmak

Kayseri Ticaret Odası’nın iş yeri olmayan üyelerine yönelik kurduğu S.S. Kayseri Ticaret Karma Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi, Olağan Mali Genel Kurulu üyelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Kayseri Ticaret Karma Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı

Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) iş yeri olmayan üyelerine yönelik kurduğu S.S. Kayseri Ticaret Karma Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Olağan Mali Genel Kurulu, üyelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Kooperatif Başkanı Ömer Gülsoy, 'Bu uzun soluklu bir iş. Amacımız bulmuş olduğumuz 1 milyon 800 bin m2'lik arsayı mera alanından çıkarak tapusu almak. Fitneye, fesada ve dedikoduya kulaklarımız kapalı. Paranız emin ellerde duruyor. Gayemiz üyelerimizi dükkan sahibi yapmaktır' dedi.

Arif Molu Meslek Lisesi, yarı fiyatına maske makinası üretti

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde bulunan Arif Molu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerin piyasa maliyetinin neredeyse yarısına geliştirip ürettikleri maske üretim makinesi tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, 'Son 5 yılda mezun olan meslek lisesi öğrencilerimize ulaşacağız' dedi.

Kağıt sektörü krizde

Kağıt sektöründeki son iki ay içindeki üç katına çıkan fahiş fiyat artışları sektörü krize sokuyor.

İstikbal'le evlerin her hali güzelleşecek

Türkiye'nin lider mobilya markası İstikbal, 2022 kolleksiyon lansmanını 'evin her hali güzel' mottosuyla tanıtıyor.

Acının en tatlısı Talas'ta hizmete açıldı

1989 yılında Şanlıurfa’da başlayan lezzet yolculuğu, 32 senedir acısıyla tatlısıyla, kebabıyla lahmacunuyla yeni açılan Talas Şubesiyle devam ediyor….

Sulusaray Belediyesinde imzalar atıldı

Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanlığı ile Nevşehir'in Sulusaray Belediyesi Personel Limited Şirketi arasında bir süredir yürütülen toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanarak imza altına alındı.

Toplam 3240 haber.