Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Kayseri Şeker pancar bedeli ödemelerini 2-11 Şubat'ta yapacak

Kayseri Şeker, 2021-2022 kampanya dönemi pancar bedeli ödeme takvimini açıkladı. 560 milyon lira tutarındaki pancar bedeli ödemeleri 2-11 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

Erciyes hafta sonu 30 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi, bu hafta sonu da 30 bini aşkın ziyaretçiyi misafir etti.

Kasım ayı işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı 2021 yılının işsizlik verilerini açıkladı.  Türkiye genelinde 15 ve üstü yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti.

Sedat Kılınç'tan emtia fiyatı 'kartellerine' karşılık indirim müjdesi

Kur farklarından kaynaklı olarak inşaat malzemelerine yapılan zamlarla ilgili açıklama yapan Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç, 'Kuru bahane eden emtia kartellerine karşı satışlarda yüzde 10 indirim uygulayacağız' dedi.

COD Enerjiden dev bir yatırım hamlesi daha

Pınarbaşı ilçesinde faaliyet gösteren COD Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2022 yılına da dev bir yatırımla giriyor. Şirket 30 kişinin istihdam edileceği ve 20 dönümlük bir arazi üzerine topraksız sera inşa ediyor. Serada yetiştirilecek olan tüm ürünlerin ise kurutularak yurt dışına ihraç edilmesi hedefleniyor.

Ekonomist Ender Özerdem: 'Petrolün bu fiyatlarını sadece birkaç aile belirliyor'

Ekonomist Ender Özerdem, artan petrol fiyatlarıyla ilgili olarak, 'Petrolün bu fiyatlarını sadece birkaç aile belirliyor' dedi.

Kaşar peyniri pahalanınca yerini tost peyniri aldı

Türkiye’de süt ve süt ürünlerine gelen zamların ardından vatandaşlar kaşar peyniri yerine uygun fiyatlı olan tost peynirlerini kullanmaya başladı. 10 yıldır peynir satıcısı olan Mehmet Çoşkunçay vatandaşların kaşar alırken ürünün üzerinde yazan etiketlere dikkat etmeleri gerektiğini belirterek tost ve kaşar peyniri arasındaki farkı anlattı.

Bakan Yardımcısı Gürcan: 'Yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz'

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Kayseri'de katıldığı İş Dünyası Buluşması'nda yaptığı açıklamada, 'Yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz' dedi.

Yumurta satışlarında pazar ve markette fiyat farkı var

Maliyetlerdeki artış nedeniyle yumurta fiyatlarına zam geldi. Bir koli yumurtanın fiyatı 40 liraya dayandı. Pazar ve markette satılan yumurtaların arasındaki fiyat farkı ise koli başına 5 lira oldu. 

2021'in Zam şampiyonu: Kağıt

Kağıt hammaddesinin tamamen dışa bağımlı olması nedeniyle, matbaa kağıdı, ambalaj ve hijyen kağıdının fiyat artışı 2021 yılında en çok zamlanan ürün oldu.

UND sektörün sıkıntılarını masaya yatırdı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) 80 şirket sahibinin katıldığı 'İşbirliği ve Güçbirliği Toplantısı'nda uluslararası taşımada karşılaşılan problemleri masaya yatırdı.

İki yıl önce kuruldu, pandemiyi fırsata çevirdi

Dünyayı etkisi altına alarak uluslararası ticareti sarsan Covid-19 salgınında kurulan Türkiye firması, yenilikçi stratejisiyle ihracat hacmini katladı.

Buğday fiyatı son 10 yılın zirvesinde

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, pandemi kaynaklı artan talep, üretici ülkelerin ihracatı kısıtlaması, kuraklık ve artan kur nedeniyle, sadece son bir yılda Türkiye'deki buğday, fiyatını 2 bin 250 TL'den 4 bin 500 TL'nin üzerine taşıdığını belirterek, 'Buğday, insan beslenmesindeki unlu mamuller, makarna ve bulgur gibi en temel besinlerin ham maddesidir. Dolayısıyla, diğer tarımsal ürünlere göre daha hayati öneme sahiptir. Bu nedenle dünyada COVID-19 salgınında buğday ürünlerine talep, görülmemiş şekilde artmıştır' dedi.

Ekmekte sessiz fiyat artışı

Kayseri'de 1.50 TL olan 200 gram somun ekmek 2 TL oldu.

Yahyalı'da 2021 yılında 149 adet iş yeri açma ruhsatı verildi

Yahyalı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 2021 yılı içerisinde 149 iş yerine çalışma ruhsatı verdi.

OSB'lerde 'Elektrik Zirvesi'

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde Mimarsinan ve İncesu OSB'leri ile KEPSAŞ'ın da katılımıyla elektrik zirvesi yapıldı. Toplantıda elektrik piyasası ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Enflasyon rakamları açıklandı

Tüketici fiyat endeksi Aralık ayında yıllık yüzde 36,08, aylık yüzde 13,58 arttı.

Başkan Gülsoy: 'Kasım ayında 335 milyon 794 bin dolar ihracat yaptık'

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım Ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi. Kayseri'de Kasım ayında gerçekleştirilen 335 milyon 794 bin dolarlık ihracatın, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30,37 arttığını belirten Başkan Gülsoy, 'İlk 11 ayda ihracatımız yüzde 41 artmıştır. Bu başarıya imza atan tüm ihracatçı üyelerimizi yürekten kutluyorum' dedi.

Başkan Büyüksimitci: 'Kayseri ihracatta ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre kasım ayında Kayseri ihracatı bir önceki yılın Kasım ayına göre yüzde 30,4 oranında artarken, bu artış geçen yılın ilk 11 ayına göre yüzde 41 olarak gerçekleşti.

Toplam 3240 haber.