Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Oto sanayide 'kar' yoğunluğu

Türkiye genelinde yoğun kar yağışı ve etkili olan don olaylarının sebep olduğu kazalardan dolayı oto sanayilerde yoğunluk meydana geldi.

Erciyes'te sömestir yoğunluğu

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Erciyes'te sömestr tatili yoğunluğu devam ediyor.

Fuarcılara Kumsmall daveti

Kayseri Marangozlar, Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası Başkanı Ercan Sarıkaya, İstanbul'da düzenlenecek olan mobilya fuarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, fuara katılan firmaları Kumsmall AVM'ye davet etti.

Kayseri OSB'de Bakanlarla Enerji Zirvesi

Kayseri OSB Başkanı İmamoğlu, sanayicilerin talep ve sıkıntılarını Bakan Varank ve Bakan Dönmez'e anlattı.

Başkan Akay: 'Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz'

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şeker pancarı avans fiyatının 800 TL/ton olarak açıklanmasını memnuniyet verici olarak değerlendirdi. Başkan Akay, 'Türk Şeker tarihinde ilk kez Ocak ayında avans fiyat açıklanarak, çiftçinin sahipsiz olmadığı gözler önüne serildi. Çiftçimiz ve sektör moral buldu. Sayın cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz' dedi.

Yöresel Ürünler Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı

Kayseri'de Sun Fuarcılık tarafından düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Akmermer: 'Yeni ekonomi paketini mantıklı bulduk'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer, 'Yeni ekonomi paketini mantıklı bulduk' dedi.

Başkan Akay: 'Sektörün önü elbirliği ile açılır'

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, pancar üretiminin Türk tarımı ve çiftçisi açısından son derece stratejik bir ürün olduğuna dikkati çekti. Başkan Akay, 'Pancar üreticisiyle, devlet ve özel şeker fabrikalarıyla sektörü bir bütün olarak değerlendirip, ayrışmadan, birlik ve beraberlik içerisinde Türk tarımına önemli katkılar sağlayacağımıza yürekten inanıyorum' dedi.

Başkan Bağlamış: ''Et ve süt kurumunun açıkladığı yeni fiyat geç kalınmış bir adım, ancak memnuniyet verici''

Et ve Süt Kurumu'nun, üreticiden aldığı karkas etin alım fiyatını artırdığını ifade eden Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, 'Biliyorsunuz her zaman her platformda Et ve süt Kurumunun Büyükbaş hayvan alım fiyatını 60 TL bandına çekmesi gerektiğini belirttik, Nihayet geçte olsa sözlerimiz karşılık buldu. Et ve süt kurumu büyükbaş hayvan etinde kiloda 10 lira ile 4 lira arasında değişen oranlarda zam yaptı. Yine kuzu ve koyun etinde de kiloda 10 lira zam yapmıştır'' dedi.

TÜMSİAD'ın yeni yönetiminden Başkan Özdoğan'a ziyaret

TÜMSİAD olan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Kayseri Şube Başkanlığı görevine getirilen Osman Atıcı ve yeni yönetim kurulu üyeleri Hacılar Belediye Başkanı Av. Bilal Özdoğan'ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Özdoğan, 'ürettiğimiz kadar varız, bu bağlamda sanayicilerimiz olmazsa olmazımız.' dedi.

Genç personel istihdamına 'Hızlı Destek'

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Kayseri İl Müdürü Ahmet Özbekler, mikro ve küçük ölçekli işletmelere yapılacak olan 'Hızlı Destek' programı ile ilgili verdiği bilgilerde, 'İşletme yelpazemizi geniş tutarak, daha fazla sektöre ulaşıyoruz' dedi.

Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 29,75’ye yükseldi

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi Ocak ayı anket döneminde yüzde 29,75 oldu.

Ücretli çalışan sayısı yıllık yüzde 8,8 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2021 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 arttı.

2021 yılında 1,5 milyon konut satıldı

Konut satışları 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,5 azalışla 1 milyon 491 bin 856 olarak gerçekleşti. Konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 113,7 artarak 226 bin 503 oldu.

Sömestir tatili için Erciyes'e yoğun talep

Erciyes Kayak Merkezi; sömestir tatili için tüm hazırlıklarını tamamlarken, otellerde ise doluluk oranları yüzde 100'e yaklaştı. Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, 'Birçok otelimiz yüzde 100 doluluğa ulaşmış durumda. Kayak severlerin çok fazla gecikmeden sömestir rezervasyonlarını şimdiden yaptırmalarını tavsiye ediyoruz' dedi.

Kayseri Şeker pancar avans fiyatını güncelledi

2022 üretim yılı için 16 polar pancar avans fiyatını 720 TL/Ton olarak açıklayan Kayseri Şeker, güncelleme yaparak avans fiyatını 800TL/Tona yükseltti.

KTO Başkanı Gülsoy'dan istihdam çağrısı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile KOSGEB iş birliğinde Mikro ve Küçük işletmelere Hızlı Destek Programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan KTO Başkanı Gülsoy, 'KOSGEB destekli istihdam programı işletmelerimize kolaylık, istihdama da büyük katkılar sağlayacaktır. Kriterleri uyan tüm işletmelerimizi programdan faydalanmaya davet ediyorum. Bu programla binlerce kadın ve gencimize iş kapısı açılacak, hizmet ve ticaret sektöründeki işletmelerimiz de nefes alacaktır' dedi.

Kooperatif ve Birliklere 2 milyon avro'luk hibe desteği

ICMPD tarafından yürütülen ENHANCER Projesi İstihdam Yaratma Odaklı Kooperatif Hibe Programı Teklif Çağrısı’nı duyurmak üzere çevrimiçi düzenlenen toplantı yoğun bir talep gördü. Basın mensuplarının da yer aldığı ve 220 kişinin katıldığı toplantıda, kooperatif ve kooperatif birlikleri için toplam 2 milyon Avroluk destek için başvuru koşulları açıklandı. 

Kayseri Şeker gıda sektöründe TSE Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk firma oldu

Kayseri Şeker Fabrikası, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından gerçekleştirilen belgelendirme denetimlerinin ardından IQ NET SR 10 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Belgesi'ni almaya hak kazandı.

Toplam 3240 haber.