Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Başkan Gülsoy: 'Yüzde 11'lik büyüme olumlu bir tablodur, kaliteli bir büyümedir'

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 11 büyümesine ilişkin olarak değerlendirmede bulundu. Gülsoy, 'Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2021'de yüzde 11'lik büyüme, kaliteli bir büyümedir. Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde olduğunun göstergesidir. Devletimizin vereceği desteklerle büyüme sürdürülebilir kılınacaktır. Memnuniyet verici olan bu gelişme gelecek için bizlere daha fazla umut ve çalışma azmi veriyor' dedi.

Tomarza'da ekmek fiyatlarına gelen zam uygulanmadı

Kayseri'de geçtiğimiz günlerde ekmeğe zam gelmesine rağmen Tomarza İlçesinde bulunan fırın işletmecilerinin büyük bir bölümü zammı uygulamayarak ekmeği eski fiyattan satmaya devam ediyor.

Gıda enflasyonu şubat ayında yüzde 66’yı aştı

Türk-İş’in şubat ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması sonuçlandı. Ankara’da yapılan araştırmaya göre mutfak enflasyonu yıllık yüzde 66,38’e ulaştı.

Şahin'den 70 ülkeye ihracat yapan firmaya ziyaret

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, 70 ülkeye ihracat yapan unlu mamuller firmasında incelemelerde bulundu.

İmamoğlu: 'Yatırım ve üretim olmazsa olmazımız'

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus İmamoğlu, Erciyes'te yapılan Summit Erciyes Zirvesi'nin açılışında bir konuşma yaptı. Konuşmasında yatırım için gerekli unsurlardan bahseden Başkan İmamoğlu, girişimci ve fikir üzerinde durdu.

Otobüs işletmecileri 'mazot' indirimi istiyor

Kayseri Otobüs İşletmecileri ve Terminal Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Mirza Binboğa, mazot fiyatlarının artmasının ulaşım sektörünü olumsuz etkilediğini söyleyerek, nakliye sektörüne mazot indirimi istediklerini belirtti.

Başkan Gülsoy: 'Rusya - Ukrayna gerginliği Türkiye'yi de turizm açısından olumsuz etkileyebilir'

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Şubat Ayı Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında, 'Rusya-Ukrayna gerginliği Türkiye'yi de turizm açısından olumsuz etkileyebilir' dedi.

Ihlamurun kilosu 350 TL'den alıcı buluyor

Soğuk havaların vazgeçilmezi ıhlamur çeşitlerinin kilosu, aktarlarda 300 ile 350 TL arasında alıcı buluyor. Fiyatlar ile ilgili açıklama yapan Aktar Muhammed Hanzala Altun, 'Fiyatları işin ehli olmayan satıcılar yükseltiyor' dedi.

KUDER'den Kayseri OSB'ye ziyaret

Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği (KUDER) Başkanı Mücahit Bulut, farklı ülkelerden öğrencilerle birlikte Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus İmamoğlu'nu ziyaret etti. Ziyarette, Kayseri'de yetişen öğrencilerin ülkelerine döndükten sonra Kayseri sanayisinin yeni pazarlara açılmasına yönelik projelerde nasıl yer alacağına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Kocasinan Belediyesi'nden ekonomiye ve çevreye dev katkı

Kocasinan Belediyesi, bünyesindeki atölye ile tüm araç-gereç ve iş makinelerinin gerekli bakım ve onarımlarını düzenli olarak gerçekleştiriyor. 'Kendi kendine yeten belediye olarak' tesisin büyük bir sanayi sitesi gibi çalıştığını belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 'Atölyemizde belediye ihtiyaçlarını karşılayarak hem Kayseri ekonomisine hem de çevreye büyük katkı sağlıyoruz' dedi.

Kayseri'de kurum temsilcilerinden OSB'ye ziyaret

Kayseri'de sanayiyi ve sanayiciyi destekleyen kurum ve kuruluşların temsilcileri, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus İmamoğlu'nu ziyaret etti. Ziyarette, sanayicinin desteklenmesi ve üretimin artmasına yönelik ortak projeler yürütülmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Semt pazarlarına 'indirim dopingi'

Cumhurbaşkanlığı kararı ile temel gıdada uygulanan KDV indirimi, Kayseri'de semt pazarlarına olumlu yansıdı.

Talas'ta KDV indirimine sıkı denetim

Talas Belediyesi, gıda maddelerinden alınan Katma Değer Vergisi (KDV)'nde gerçekleşen yüzde 7'lik indirimin ardından, ilçe genelindeki marketler başta olmak üzere gıda ve alışveriş yerlerinde fiyat denetimleri gerçekleştirdi.

Sarraf İhsan Gülderdi: “Altın yukarı yönde hareketlenebilir”

Altın fiyatları son bir aydan sonra sakinliğini bozarak yükselişe geçti. 

Trendyol, Almanya’nın moda alanında en hızlı büyüyen ikinci platformu oldu

E-ticaret platformu Trendyol, internet sitelerinin ziyaretçi trafiğini analiz eden SimilarWeb'in açıkladığı, Almanya'da en çok ziyaret edilen internet siteleri listesinin moda kategorisinde ikinci sırada yer aldı.

Akmermer: 'Yeni ekonomi programına destek veriyoruz'

 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi Başkanı Ferhat Akmermer, yeni ekonomi programının ülke ekonomisine büyük katkılar sunacağına inandıklarını söyledi. 2022’yi yatırım yılı ilan ettiklerini vurgulayan Akmermer, iş inşalarından da bu yönde adımlar beklediklerini dile getirdi. 

Kömür sobasının yerini peletli soba alıyor

Yeni nesil soba olarak bilinen peletli sobalar tasarruf sağlarken, zahmeti de ortadan kaldırıyor. Kayseri'de 20 yıldır sobacılık yapan Mustafa Emre Karabaşoğlu, 'Peletli soba hem tasarruflu hem de pratik bir soba' dedi.

Pastırma, sucuk kavgası büyüyor

Afyonkarahisar Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar'ın 'Afyonkarahisar'da Kayseri'nin 8-9 katı sucuk üretiliyor' sözlerine tepki gösteren Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, 'Tavuk sucuğuyla ilgili Afyon zikredilebilir ama et sucuğuyla ilgili asla Afyon ismi öne çıkamaz. İllerimiz isimleri unutulmuş olunca Kayseri'nin sucuk ve pastırmasını öne sürerek bir açıklama yapma gereğinde bulunuyorlar' dedi.

Yahyalı Belediyesi işçi maaşlarına yüzde 35 zam yaptı

Yahyalı Belediyesi İmar A.Ş. ile Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şubesi arasında yapılan ek sözleşme ile işçi maaşlarına yüzde 35 oranında zam yapıldı.

Toplam 3240 haber.