Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Kayseri MÜSİAD heyetinden BAE'ye ziyaret

Katar iş gezisi sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye geçen MÜSİAD Kayseri heyeti, Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tuncer'i ziyaret etti.

Avusturya - Türkiye Kış Turizmi Zirvesi Kayseri'de yapıldı

Kayak sektörünün Avusturyalı dünyaca ünlü firmaları ve Türkiye'deki kayak merkezlerinin yöneticileri Kayseri Erciyes'te gerçekleşen Advantage Austrıa Kış Turizm Zirvesi'nde buluştu. Zirvede konuşan Avusturya Büyükelçisi Johannes Wimmer, Ukrayna'daki savaş ve oradaki insanların çektiği acılar hepimizi derinden etkiliyor. Görünüşe göre bir süre daha bizimle olacak. Başa çıkmamız gerekiyor dedi.

Erciyes Anadolu Holding'te 2022 ihracat hedefi 530 milyon dolar

Erciyes Anadolu Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, holding olarak 2022 yılında 530 milyon dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Melikgazi'den sanayiciye destek

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyelerinin belediyeye iadeyi ziyarette bulunduklarını söyledi.

Tarım Kredi'den üreticiye borç yapılanması

Tarım Kredi Kooperatifleri Kayseri Bölge Birliği Müdürü İbrahim Onursoy, Üreticilerimizin ihtiyaç duydukları tarımsal girdileri zamanında ve uygun fiyatlarla ulaştırmakla birlikte, borçlarını ödemekte güçlük çeken ortaklarımıza kurumsal yapılandırma imkanı getirilmiştir dedi.

İşadamı Gözütok: 'Kamu müteahhitlerine fesih hakkı tanınmalı'

Türkiye genelinde kamuya iş yapan müteahhitlerin hızlı bir şekilde artış gösteren maliyet fiyatları sebebiyle zor durumda kaldıklarını ifade eden Göker Gözütok A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Göker Gözütok, hızlı bir şekilde reel fiyat güncellemesi ve fesih hakkı tanınacak yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini söyledi.

Kayseri Şeker çiftçinin yanında

2022 üretim yılı için 16 polar pancar avans fiyatını 800TL/Ton olarak açıklayan Kayseri Şeker, yeni bir güncelleme yaparak fiyatı 1000TL/Ton'a yükseltti. Artan üretim maliyetlerini dikkate alarak güncellemeye gittiklerini belirten Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; 'Kayseri Şeker çiftçisinin her zaman yanında' diye konuştu.

Kocasinan, geri dönüşümde Türkiye birincisi

Kocasinan Belediyesi, AGİD tarafından atık aydınlatma ekipmanlarını toplama konusunda ödüle layık görüldü. Video konferans yöntemiyle AGİD yetkilileriyle görüşen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, geri dönüşüm ürünlerinin her alanında örnek çalışmalar yürüttüklerini belirterek, 'Geri dönüşümde önceliğimiz, çevre ve tabiatı korumaktır' dedi.

Kocasinan, ihalelerde 47 milyon 555 bin TL gelir

Kocasinan Belediyesi, ilçenin farklı noktalarında bulunan 16 adet taşınmaz için düzenlenen ihalelerde toplam 47 Milyon 555 bin Türk Lirası gelir elde etti. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar yönetiminde, meclis salonunda yapılan ihalelere ilgi yoğun oldu. 'Hayırlı olsun' dilekleriyle ihaleyi açan Başkan Çolakbayrakdar ile katılımcılar arasında zaman zaman tatlı pazarlıkların da yaşandığı ihaleler, renkli görüntülere sahne oldu.

Sarraf Gülderdi: “Ons bu şekilde devam ederse altın ve TL yönünde yeni rekorlar gelebilir”

Rusya – Ukrayna savaşının devam etmesiyle beraber Amerika’nın Rusya’ya yaptığı yaptırımlar nedeniyle Ons’taki hareketlenme yukarı yönde oldu. Altın ve Döviz kurları hakkında konuşmalarda bulunan Sarraf Gülderdi, altının yeni rekorlara ulaşabilme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

'Yüksek girdi fiyatları çiftçinin üretimine engel oluyor'

Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu tarafından çiftçilerin geçmiş borçlarına yönelik yayınlanan genelge ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, 'Yüksek girdi fiyatları çiftçinin üretimine engel oluyor' dedi.

LİV Makina Türkiye'den 13 kat daha hızlı büyüdü

İç ve dış pazara 1979 yılından bu yana boru bükme makinaları ihraç eden Liv Makina, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında yer almayı başardı. Son yıllarda Ar-Ge çalışmalarıyla büyük ivme yakalayan ve boru bükme makinaları alanında sektöre öncülük eden Liv Makina, Türkiye'den 13 kat daha hızlı büyümeyi başardı.

Rusya domatesi ihraç edemedi, fiyatı düştü

Geçtiğimiz hafta 15 TL'den pazar tezgahlarında yerini alan domates, Rusya'nın ihraç edememesinden dolayı iç pazarda kalınca 10 TL'ye düştü.

Rusya-Ukrayna savaşı domates ve salatalık fiyatlarını düşürdü

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle ihracatı gerçekleşmeyen salkım domates ve dikenli salatalık Antalya haline geri döndü. Ürünler iç piyasaya sürüldü. İstanbul'daki halde salkım domatesin kilosu 5 lira, dikenli salatalık ise 10 liradan satılıyor.

Kadrolu belediye işçilerine yüzde 54.44 ZAM

Hizmet İş Sendikası Kayseri Şube Başkanlığına bağlı Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Melikgazi, Kocasinan, Talas ve Hacılar Belediyelerinde çalışan Hizmet-İş Sendikası Kadrolu işçilerine yüzde 54,44 oranında zam yansıyacağı bildirildi.

Fabrika değil, meslek lisesi

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde bulunan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adeta bir fabrika gibi çalışarak yılda yaklaşık 5 milyon TL ciro yapıyor.

İkinci el bilgisayar alırken dikkat

Dolay Ekonomik koşullar nedeniyle alım gücü düşenler, ikinci el ürünlere yöneliyor. Özellikle bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik cihaz almak isteyenlerin mağdur olmamak için dikkat etmesi gerekiyor. 

Altın ve döviz kurlarında dalgalanma

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın etkisiyle geçen haftayı yükselişle kapatan altın fiyatları, yeni haftaya düşüşle başladı.

Başkan Büyüksimitci: 'İhracatımızı artırarak ülkemizi daha da büyüteceğiz'

2021 yılı büyüme rakamlarını ve ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, 'İhracatımızı daha fazla artırarak ülkemizi istikrarlı bir şekilde büyütmeye devam edeceğiz' dedi.

Toplam 3240 haber.