Yazarlar Birliği Haberleri

Yazarlar Birliği Haberleri

Necip Fazıl Kısakürek panelle anıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliği ile 'Anadolu Mektebi Kültür Kervanı' etkinliği çerçevesinde Kayseri'de Necip Fazıl Kısakürek paneli yapıldı.

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi’nden Afganistan Programı

Geçtiğimiz haftalarda Afganistan’a gözlem yapmak ve ülkenin son durumuyla ilgili rapor hazırlamak üzere giden Gazeteci-Yazar Osman Gerçek izlenimlerini Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi’nde anlattı.

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi genel kurula gitti

Yaklaşık bir yıl önce feshedilen ve yakın zamanda yeniden örgütlenen Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi'nde seçimli olağan genel kurul yapıldı. 

TYB Kayseri Şubesi'nden Özgöncü'ye ziyaret

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şube Yönetimi Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Salih Özgöncü'yü makamında ziyaret etti. 

Rifat Yörük'ün 'Ensar Ruhlu Muhacir' kitabına Türkiye Yazarlar Birliği ödülü

Prof. Dr. Nihat Bengisu'nun hayat hikayesinin anlatıldığı, yazar Rıfat Yörük tarafından kaleme alınan ve Yüzleşme yayınlarından çıkan 'Ensar Ruhlu Muhacir' kitabı, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2021 yılı eserleri arasında biyografi dalında ödül aldı.

YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ YENİDEN KURULUYOR

18 Mart 2021 tarihinde Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi tarafından Fesih karar verilen Kayseri şubesi yeniden kuruluyor.  Bu kapsamda Kayseri'de ikamet eden şair ve yazarlarımıza; 18 Aralık 2021 tarih ve 2021 /105 sayılı yazısı ile Kayseri şubesini kurma yetkisi verilmiştir. Şube üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır.

BÜYÜKŞEHİR, 2020 YILINA ÖDÜLLE BAŞLADI

Belediyecilikteki örnek uygulamalarıyla pek çok ödülün sahibi olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılının ilk ödülünü yılın ilk gününde aldı. Türkiye Yazarlar Birliği'nin değerlendirmesiyle Büyükşehir Belediyesi'nin kültür yayını olan 'Şehir Kültür Sanat' Dergisi 2019 yılının dergisi olma başarısını gösterdi.

Kayseri'ye 2 ödül

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 2019 yılının 'Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları' ödüllerinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkartılan 'Şehir Kültür Sanat Dergisi' 'Dergi Yayıncılığı' kategorisinde, 'İncelemede' ise Şefaettin Severcan'ın Hz. Muhammed-'İslam Daveti Mekke-Davetten Devlete Medine-Devletten Medeniyete' kitapları ödüle layık görüldü.

'Annelerimiz doğru ve haklı bir noktada durmaktalar'

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi Diyarbakır'da çocuklarının HDP tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla il binası önünde oturma eylemi yapan annelere destek amacıyla basın açıklaması yaptı. TYB Kayseri Şube Başkanı Selim Tunçbilek açıklamasında eylemlerini sürdüren annelere çiçek hediye edildiğini söyleyerek, 'Annelerimiz doğru ve haklı bir noktada durmaktalar' dedi. Ayrıca Başkan Tunçbilek, aydınlara ve sanatçılara da çağrıda bulunarak konu hakkında duyarlılık göstermeleri gerektiğini söyledi.

Yazarlık Okulu Mezunlarını Verdi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen Yazarlık Okulu yeni mezunlarını verdi. Sertifika törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yazarların şehrimize önemli katkılar sunduğunu belirtti.

TYB Kayseri Şubesi Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Yazarlar Birliği 9. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkan Selim Tunçbilek genel kurulda güven tazeledi.

'Nitelikli eğitim sezonu tamamlandı'

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi Yazarlık Okulu öğrencileri Yamula Barajı Marina'da bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi katkıları ile Yazarlık Okulu projesi kapsamında eğitim-öğretim sezonunun son dersi öncesinde bir araya gelerek öğle yemeğinde buluşan öğrenciler hocaları ile bol bol edebiyat konusunda muhabbet edip not aldı.

  Erol Güngör Kırşehir'de yd edilecek  

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri kapsamında, kültür, sanat ve düşünce hayatımıza katkılar yapan-yapmış önemli şahsiyetleri hatırlamaya ve hatırlatmaya devam ediyor.

Dr. Ahmet Tevfik Ozan: ERCİYES, TÜRK İSLAM COĞRAFYASININ DİREĞİDİR

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şube Başkanlığı 60. Sanat yılı münasebetiyle Muhsin İlyas Subaşı için 'Vefa Gecesi' düzenledi. Gecede konuşan Dr. Ahmet Tevfik Ozan, 'Türk-İslam coğrafyasının direği, Erciyes'tir' dedi.

TYB Kayseri Şubesi'nden Subaşı'na 'Vefa Gecesi'

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi, 60. sanat yılı münasebetiyle Kayseri hakkında 40 kitap ve yüzlerce makale yazan Şair-Yazar Muhsin İlyas Subaşı için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tiyatro Merkezi'nde 5 saat süren vefa gecesi düzenledi.

TYB'den Subaşı'na vefa gecesi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi, 60. Sanat yılı dolayısıyla eğitimci, şair, yazar Muhsin İlyas Subaşı için yarın saat 19.30'da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda 'Vefa Gecesi' düzenliyor.

TYB'de 'Spor ve Tasavvuf' anlatıldı

Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen Kalem sohbetlerinde bu hafta 'Spor ve Tasavvuf' konusu ele alındı.

TYB'den şiir dinletisi

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi, Yazarlık Okulu Şiir Dinletisi gerçekleştirdi.

TYB'de Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif anlatıldı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi'nin düzenlediği 'Kalem Sohbetleri'nde bu hafta 'Çanakkale Destanı, Mehmet Akif ve Türk Gençliği' anlatıldı.

Kalem Sohbetlerinde 'Çanakkale Destanı' anlatılacak

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesinde her hafta düzenli olarak gerçekleştirilen 'Kalem Sohbetleri' programında bu hafta 'Çanakkale Destanı, Akif ve Türk Gençliği' konusu ele alınacak.

Kalem sohbetlerinde 'Akıl ve iman' anlatıldı

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen Kalem sohbetlerinde bu hafta Dr. Ali Akgün tarafından 'Akıl ve İman' konusu anlatıldı.

Kalem Sohbetleri'nin konuğu Dr. Ali Akgün olacak

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi'nde her hafta düzenli olarak gerçekleştirilen 'Kalem Sohbetleri' programına bu hafta Dr. Ali Akgün konuk olacak.

21 Ağustos' Dünya Yazı Günü' olsun

Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Kayseri Şubesi Başkanı Selim Tunçbilek, 'Acemi Kalemler' dergisinin 5'inci sayısında kaleme aldığı ' Dünya Yazı Günü İlanıdır' başlıklı yazısında, yazı tarihimizin başlangıcı kabul edilen Bilge Kağan Anıtının dikiliş günü olan 21 Ağustos'un Dünya Yazı Günü olarak her yıl değişik etkinliklerle kutlanması talebinde bulundu.

21 Ağustos 'Dünya Yazı Günü' olsun

Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Kayseri Şubesi Başkanı Selim Tunçbilek, 'Acemi Kalemler' dergisinin 5'inci sayısında kaleme aldığı ' Dünya Yazı Günü İlanıdır' başlıklı yazısında, yazı tarihimizin başlangıcı kabul edilen Bilge Kağan Anıtının dikiliş günü olan 21 Ağustos'un Dünya Yazı Günü olarak her yıl değişik etkinliklerle kutlanması talebinde bulundu.

Özdenören, Kırklar Meclisi'nde konuştu  

Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) kuruluşunun kırkıncı yılı dolayısıyla düzenlenen "Kırklar Meclisi" söyleşisinin bu haftaki konuğu deneme, hikye ve roman yazarı Rasim Özdenören oldu.

'Kalem Sohbetleri'nde 'Ermeni meselesi' konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi'nin düzenlediği 'Kalem Sohbetleri'nin bu haftaki konuğu Hikyeci Kadir Keçebaş oldu. Keçebaş katılımcılara Ermeni Sorunu hakkında bilgiler verdi.

TYB vefat eden üyelerini anıyor

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) kuruluşunun 40.yılında yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kültür sanat etkinlikleri düzenliyor. 40. yıl faaliyetler kapsamında vefat eden üyeleri anmak için özel bir etkinlik gerçekleştirilecek.

'ANITKABiR'E NEDEN GiTMEM?'

Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, 'tyb.org.tr'   web sitesinde yayınlanan köşe yazısında Anıtkabir'e neden gitmediğini gerekçeleriyle açıkladı. 

'Kalem Sohbetleri' devam ediyor 

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi'nin düzenlediği 'Kalem Sohbetleri'nin üçüncüsü Kayserili yazar Bekir Oğuzbaşaran katılımıyla yapıldı. 

TYB'den 40. yıla özel 40 etkinlik

Edebiyat, sanat ve düşünce alanının 40 önemli ismi ile yapılacak söyleşilerden oluşacak "40'lar Meclisi" 3 Şubat cumartesi günü başlıyor. Kırkların ilki Türkiye Yazarlar Birliği'nin kurucularından, kırktan fazla eser sahibi Beşir Ayvazoğlu olacak.