Türkovac Haberleri

Türkovac Haberleri

Turkovac'ı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli: 'Pandeminin sonuna yaklaşıyoruz'

Korona virüs salgınına karşı Turkovac aşısını geliştiren Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma

TURKOVAC'a bir ödül daha

'Birden Binlere' başlıklı Vakıf Haftası ve Ödül Töreninde 'Vakıf İnsan Ödülü'ne layık görülen Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan aldı.

Turkovac, Sinovac'tan 2,5 kat daha etkili

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yerli korona virüs aşısı Turkovac'ın Çin'de üretilen Sinovac aşısına göre 2,5 kat daha etkili olduğunu söyledi.

3 doz Turkovac Aşısının Omicron Varyantına Etkili Olduğunun Müjdesi Verildi

 Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen İKAF’22 İç Anadolu Kariyer Fuarı etkinleri kapsamında Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, “TURKOVAC Aşı Çalışmaları” konulu söyleşi etkinliği gerçekleştirdi. Özdarendeli etkinlikte yaptığı konuşmasında 3 doz TURKOVAC aşısının Omicron varyantına etkili olduğunu söyledi.

Turkovac omicrona karşı çok etkili

Yerli korona virüs aşısı Turkovac'ın mucidi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Turkovac'ın omicron varyantına karşı çok etkili olduğunu söyleyerek, 'Omıcron varyantına karşı 3 doz Turkovac aşısının ciddi anlamda koruyucu olduğunu da saptadık' dedi.

Kendini Turkovac'a adadı

İstanbul'da yaşayan Lerzan Özder, Turkovac'ın faz-1 ve faz-2 çalışmalarına katılmak üzere 17 kez Kayseri'ye gelerek aşının gönüllüsü oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TURKOVAC'ı geliştiren Özdarendeli'ye ödül

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen '14 Mart Tıp Bayramı Ödülleri' kapsamında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından COVID-19'a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC, 14 Mart Bilim Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Ödül, ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tevdi edildi.

Turkovac, aile sağlık merkezlerinde de uygulanmaya başladı

 Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, Kayseri Erciyes Üniversite’nde (ERÜ) geliştirilen yerli aşı Turkovac’ın büyük hastanelerin ardından aile sağlığı merkezlerinde de uygulanmaya başladığını duyurdu.

Turkovac, daha yaygın şekilde uygulanacak

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bilim insanları tarafından geliştirilen yerli aşı Turkovac, pazartesi gününden itibaren daha yaygın şekilde uygulanacak. 

Türkovac'ı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli'den dünyada ilk olacak yeni aşı çalışması

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, yerli ve milli koronavirüs aşısı Turkovac'ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin yeni bir aşı üzerinde çalıştığını ve bu aşının da dünya literatüründe bir ilk olacağını söyledi.

Turkovac vurulanlarda yan etki yok

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, yerli korona virüs aşısı Turkovac uygulanan vatandaşlardan olumsuz hiçbir dönüşün olmadığını söyledi.

'Kayseri'de geliştirilen Turkovac aşısı neden Kayseri'de üretilmiyor?'

İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman Kayseri’de Prof.Dr.Aykut Özdarendeli ve ekibi tarafından geliştirilen Turkovac aşısı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kayserili aşısına sahip çıktı

Kayseri'de geliştirilen yerli korona virüs aşısı Turkovac'a Kayserililer yoğun ilgi gösterirken, Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, Turkovac'a diğer inaktif aşılara kıyasla baş başa bir talep var dedi.

Niğde'de yerli aşı uygulaması başladı

Niğde'de yerli aşı Turkovac'ın vatandaşlara uygulanmasına başlandı.

Turkovac, Kırşehir ve Nevşehir'de uygulanıyor

KIRŞEHİR (İHA) – Yerli korona virüs aşısı Turkovac, Kırşehir ve Nevşehir'de uygulanmaya başlandı.

Gülsoy : En büyük gurur kaynağımız Türkovac

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Mümtaz Beğen başkanlığında M. Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi.

TURKOVAC'ı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli: 'Biz görevimizi yaptık'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ve heyeti, Erciyes Üniversitesi'nde TURKOVAC aşısını geliştiren ekibin başında olan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'yi ziyaret etti. Ziyarette konuşan Prof. Dr. Özdarendeli, 'Biz görevimizi yaptık' dedi.

Turkovac mimarı Prof. Aykut hocaya bir ödül de TÜBA'dan

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) "COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülleri" sahiplerini buldu. Ödüller kapsamında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli Tedavi ve Korunma Alanında Özel Ödüle layık görüldü.

TURKOVAC Faz-3 ara sonuçlarına göre: “TURKOVAC en az CoronaVac kadar güvenli ve etkin bir aşı”

Yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC'ın Faz-3 sonuçlarını açıklayan TURKOVAC Faz-3 Çalışması Sorumlu Araştırıcısı Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, 'Bu ara analizden elde ettiğimiz bilgiler ışığında şunu çok net söyleyebiliriz, 'TURKOVAC en az CoronaVac kadar güvenli ve etkin bir aşıdır'. Ancak güvenlik, etkinlik ve immünojenisite çalışmalarının hala devam ettiğini bir kez daha belirtmeliyim' dedi.

Turkovac'ı geliştiren hocanın ismi caddeye verilecek

Yerli aşı Turkovac’ı geliştiren bilim insanının ismi, Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Kayseri’de bir caddeye verildi. Aşıyı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, bir soru üzerine Turkovac’ın hap şeklinde üretiminin olmayacağını açıkladı.

Turkovac'ı geliştiren Aykut Özdarendeli: 'Turkovac, hem milletimize hem de daha yüksek ölçekli üretimle birlikte aşıya ihtiyaç duyan ve talep eden ülkelere de bir şekilde şifa olacaktır'

Yerli korona virüs aşısını geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, 'Turkovac, hem milletimize hem de daha yüksek ölçekli üretimle birlikte aşıya ihtiyaç duyan ve talep eden ülkelere de bir şekilde şifa olacaktır' dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Kayserispor'a teşekkür etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü maçında sahaya Turkovac logolu formayla çıkan Yukatel Kayserispor Kulübüne teşekkür etti.

Kayserispor, Altay maçına önünde Turkovac yazılı formayla çıkacak

Süper Lig ekiplerinden Kayserispor, yarın oynayacağı Altay maçına önünde yerli koronavirüs aşısı 'Turkovac' yazılı formayla çıkacak.

Başkan Büyükkılıç ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi'ni ziyaret etti

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, acil kullanım onayı alan Türkovac aşısının geliştirildiği, Kayseri'nin ve Türkiye'nin gururu Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi'ni ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Büyükkılıç, önemli bir başarıya imza atan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ve aşının geliştiricisi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'yi tebrik etti.

Turkovac mucidi Prof. Aykut Özdarendeli kimdir?

Aykut Özdarendeli, veteriner hekim. Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERAGEM) müdürü ve tıp fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji anabilim dalı öğretim üyesidir.

Büyükkılıç'tan Türkiye'nin gururu 'Türkovac' ziyareti

Başkan Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi tarafından koronavirüse karşı geliştirilen milli ve yerli aşımız TÜRKOVAC’ın geliştirildiği Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ni ziyaret etti.

Turkovac'a yoğun ilgi

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, yerli korona virüs aşısı Turkovac aşısına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyerek, aşıyı son 5 gün içerisinde bin 200 vatandaşın yaptırdığını belirtti.

Vali Günaydın'dan ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi'ne ziyaret

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, covid-19'a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC'ın çalışmalarının yürütüldüğü Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi'ni ziyaret ederek, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Merkez Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve çalışma ekibini tebrik etti.

TURKOVAC Delta Varyantı'nda yüzde 100 etkili

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde Acil Kullanım Onayı alan Covid-19 aşısı TURKOVAC'ın Delta Varyantı'na karşı yüzde 100 etkili olduğu açıklandı.

Kayseri Şehir Hastanesi'nde 'Turkovac' yoğunluğu

Yerli korona virüs aşısı Turkovac, Kayseri Şehir Hastanesi'nde vatandaşlara uygulanmaya başlandı. Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. İlhami Çelik, vaka sayısının artışına dikkat çekerek, Tüm vatandaşlarımızdan hatırlatma dozunu yaptırmalarını rica ediyoruz dedi.