Suriyeli Haberleri

Suriyeli Haberleri

Kayseri Vekili Nergis: “Suriyelileri yabancı kabul edemeyiz, onlar bizim din kardeşimiz”

 AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı, konuk olduğu bir programda Türkiye’de bulunan mülteciler hakkında açıklamada bulundu.

‘Suriyeli öğrencilere ulaşım ücretsiz’ iddiasıyla ilgili açıklama

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. tarafından, Suriyeli öğrencilerin toplu ulaşımdan ücretsiz olarak faydalandığı yönündeki iddialarla ilgili açıklama yaptı. 

Kayseri'de 83 bin Suriyeli yaşıyor

'Sığınmacılar ve Geri Dönüş' başlığı ile toplanan Kayseri Küçük Millet Meclisi'nde konuşan Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği Başkanı Uğurcan Yıldırım; 'Okuma yaşındaki Suriyelilerin yarısı okula gitmiyor' dedi.

Cinayet ve kundaklama olayının failleri yakalandı

Kayseri’de Suriye uyruklu şahsın öldürülmesi ve evin ateşe verilmesi olayının failleri, 650 saatlik kamera görüntülerinden tespit edilerek yakalandı. 

Polis o yangınla ilgili cinayet soruşturması başlattı

Kayseri’de meydana gelen yangın ve öncesinde boğazı kesilerek öldürülen Suriye uyruklu Yusuf Akiş Bala’nın ölümüyle ilgili polis cinayet soruşturması başlattı. Kundaklamadan çıktığı düşünülen yangın nedeniyle de anne ve 3 çocuğu dumandan zehirlenmişti. 

İş arkadaşını başından baltayla yaralayan Suriyeli şahsa 1 yıl 6 ay hapis

Kayseri'de beraber çalıştığı arkadaşını başından çekiç ile yaralayan Suriye uyruklu N.K.’ye silahla kasten yaralama suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Suriye uyruklu sanığın sicilinin temiz olduğundan bahisle verilen kararda hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

En acı bekleyiş

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde kağıt toplarken kalp krizi geçiren yabancı uyruklu şahıs, hayatını kaybetti. Babasının ölüm haberini alarak olay yerine gelen oğlu da cenazenin başında çaresiz bakışlarla olup biteni izledi.

Yahyalılı gençler Suriye'deki çocukları ısıttı

Yahyalı Belediyesi personeli ve Yahyalılı gençler tarafından Suriye'de Çocuklar Soğuktan Ölmesin sloganı ile başlatılan yardım kampanyasında toplanan yardımlar, Suriye'nin İdlib şehrinde dağıtıldı.

Bakan Soylu: “700 binin üzerinde Suriyeli çocuk doğdu”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye'de 3 milyon 700 bin civarında geçici koruma statüsünde Suriyeli olduğunu belirterek, istisnai olarak 84 bin 152'si çocuk olmak üzere 193 bin 293 Suriyelinin Türk vatandaşı olduğunu açıkladı. Ayrıca Türkiye’de 700 binin üzerinde Suriyeli çocuk doğduğunu da kaydetti. 

Göç İdaresi İl Müdürüne Ziyaret

MAZLUMDER, İHH ve Suriyeliler Ensar Derneği yetkilileri Göç İdaresi İl Müdürü Ahmet Danışman’ı ziyaret ettiler.

10 yaşındaki çocuğun yüzüne demir saplandı

Niğde'de arkadaşlarıyla koşarken düşen 10 yaşındaki Suriyeli çocuğun yüzüne demir saplandı.

Milletvekili Ataş, bu kez de Suriyeliler üzerinden yüklendi

Milletvekili Dursun Ataş, Suriyelilerle ilgili olarak da dikkat çeken ifadeler kullandı. Kayseri'de 2021 yılında resmi rakamlara göre 1138 esnafın kepenk kapatmasını ve bunun yanında 1200 Suriyeli'nin iş yeri açmasını değerlendirdi.

Milletvekili Ataş:Pişkin pişkin Suriyeli güzellemesi yapacağınıza ülkenin sorunlarını çözün!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te gençlerin sorunlarına ve işsizliğe dikkat çekti. Vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıları gündeme taşımaya devam eden Ataş, “Tek adam yönetiminin ülkemizi taşıdığı noktada açlık, yoksulluk, işsizlik ve sefalet bulunmaktadır” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ ATAŞ:''SURİYELİLER MİLLİ GÜVENLİK SORUNU HALİNE GELMİŞTİR''

-ÜLKEMİZDE BULUNAN SURİYELİLERİN TAM SAYISININ BELİRLENMESİ HEM EKONOMİK YAPIMIZ HEM DE SOSYO-DEMOGRAFİK YAPIMIZ İTİBARİYLE ÇOK ÖNEMLİ -SURİYELİLER KONUSUNDA MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ! -RESMİ VERİLER 3.723.674 OLARAK AÇIKLANIYOR, AMA BAKAN AKAR 'ÜLKEMİZ 9 MİLYON SURİYELİNİN İNSANI İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTADIR' DİYOR! -DEMEK Kİ ÜLKEMİZDE RESMİ RAKAMLARIN 2,5 KATI DAHA FAZLA SURİYELİ VAR! -VATANDAŞLARIMIZ CİDDİ BİR EKONOMİK KRİZ VE HAYAT PAHALILIĞI İLE MÜCADELE EDERKEN BİR DE SURİYELİLERE BAKMAK ZORUNDA KALMAKTADIR

SIĞINMACILARIN DİL VE KÜLTÜR SIKINTISI

Kayseri Şehir Hastanesinde Suriyeli bir anne, zor ve kanamalı bir doğum yaptı. Doğum yapan annenin Türkçe bilmemesi, doğum yaptıran sağlık personelinin de Arapça bilmemesi yapılan doğumu zahmetli ve tehlikeli bir hale getirdi.

Suriyelilerin kaldığı evde yangın çıktı

Kayseri'de Suriyelilerin yaşadığı evde çıkan yangında maddi hasar meydana geldi.

Kayseri'den Giden Suriyeliyi Yunanlılar Acımasızca Dövdü

Yunanistan üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenler Yunan güçleri tarafından darp ediliyor. Silah kullanmaktan da çekinmeyen Yunan kuvvetleri yüzlerce kişinin yaralanmasına, 2 kişinin ise ölümüne neden oldu.

'Ben Suriyelileri göndereceğim dediğimde beni ırkçılıkla suçlamışlardı'

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AK Partili Belediyelerin Suriyeli mültecileri sınır kapılarına taşınması konusunda otobüs kaldıracaklarını duyurmalarına tepki gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğu seçim döneminde 'Suriyelileri göndereceğiz. Biz kaynağı, hizmeti bu milletin işsiz evlatlarına sunacağız' açıklaması yaptığını hatırlatan Ataş, 'O dönem beni ırkçılık ve Suriye düşmanlığı ile suçlayan Kayseri belediye başkanları ve bazı milletvekillerine soruyorum, ne değişti? Suriyelileri sınıra taşımak için bedava otobüs kaldırıma yarışına girdiniz. Nereden nereye' ifadelerini kullandı.

Haberi duyan Suriyeliler gümrük kapısına akın etti

PKK/YPG terör örgütünün baskı ve zulmünden kaçıp Türkiye'ye yerleşen ve daha önce Telabyad ile çevresinde oturan Suriyeli mültecilere ülkelerindeki son durumu görebilmeleri, orada yeniden yaşayabilecekleri ortamı hazırlayabilmeleri ve yakınlarını ziyaret edebilmeleri için 10 günlük izin veriliyor.

İdlib'de yaşanan saldırılara tepki

Mazlumder Kayseri Şubesi ve Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği üyeleri, Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan saldırılara tepki göstermek için basın açıklaması yaptı.

Kayseri Eski Milletvekili Partisinden İhraç Edildi

Sosyal medya hesabından 'Suriyelileri Türklerin sırtından indirin artık. Vatanlarına dönsünler. Hiçbirine vatandaşlık verilmesin!" ifadelerini kullanan Kayseri eski Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, AK Parti'den ihraç edildi.

7 kişilik aile yangından kaçmaya çalıştı

Kayseri'de evlerinde yangın çıkan ve balkon demirlerine bağladıkları perdeyle aşağı inmeye çalışan 7 kişilik Suriyeli aileyi itfaiye ekipleri kurtardı. Alevler yaklaşık 1 saatlik müdahaleyle söndürüldü.

Yangından balkona bağladıkları perdeyle kaçmaya çalıştılar

Kayseri'de evlerinde yangın çıkan ve balkon demirlerine bağladıkları perdeyle aşağı inmeye çalışan 7 kişilik Suriyeli aileyi itfaiye ekipleri kurtardı. Alevler yaklaşık 1 saatlik müdahaleyle söndürüldü.

Suriyeliler'in kavgası cinayetle bitti

Kayseri'de yabancı uyrukluların mal taşıma kavgasında bıçaklanarak hayatını kaybeden 19 yaşındaki Yasir Rabia'nın cinayet şüphelileri adliyeye sevk edildi.

Emniyet karşısındaki durakta yakalanan DEAŞ şüphelisi kadın tahliye oldu

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü karşısında otobüs durağında çevreyi kayda aldığı ihbarı sonrası yakalanıp, DEAŞ üyeliği iddiasıyla tutuklanan 7 çocuk annesi Suriyeli kadın, cep telefonunda herhangi bir kayıt çıkmayınca ilk celse tahliye oldu. Sanık kadın, Suriye'de eşinin DEAŞ ile savaşa katılmadığı için hain ilan edilerek öldürüldüğünü söyledi.

Cezaevi koğuşundaki iğrenç olayın davasında karar çıktı

Kayseri'de cezaevinde kalan 1'i Suriyeli 3 mahkuma eziyet ettikleri, darp ettikleri ve cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla yargılanan 2 sanığa 'eziyet' ve 'istismar' suçlarından beraat kararı verilirken, her iki sanığa 'yaralama' suçundan ise 3 yıl hapis cezası verildi.

Tartıştığı arkadaşını bıçaklayan Suriyeliye 6 yıl hapis

Kayseri'de kira meselesi yüzünden tartıştığı aynı uyruklu arkadaşını ağır yaralayan ve bu suçtan tutuksuz yargılanan Suriye uyruklu sanığa 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Sınır Ötesindeki Çocukların Yüzü Gülecek

Kayseri İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi tarafından 'Şimdi yaraları sarma zamanı' ve 'Halep'te insanlık ölmesin' sloganıyla başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde sınır ötesinde bulunan Suriyeli çocuklar için toplanan ihtiyaç malzemelerini taşıyan 1 tır, dualarla uğurlandı.

Kayseri'ye spor yaparak uyum sağlıyorlar

Kayseri'de yaşayan Suriyeliler, Suriyeliler Ensar Derneği'nin yardımları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün destekleri ile kurdukları futbol takımları ile hem spor yapıyor hem de şehre daha kolay uyum sağlıyor.

10 TIRLIK UN YARDIMI

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından, sınır ötesinde bulunan Suriyelilere ulaştırılmak amacıyla 'Yükümüz Kardeşlik' sloganıyla İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi tarafından hazırlanan 10 tır dolusu un, düzenlenen tören ve yapılan dualarla uğurlandı. İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven törende yaptığı konuşmasında, 'Yardım kampanyamıza katkıda bulunan bütün hayırseverlerimize teşekkür ediyorum' dedi.