Organik Tarım Haberleri

Organik Tarım Haberleri

Akkışla’da gilaburu üreticilerine sertifikalı üretim sağlanıyor

Gilaburu üretiminde önde gelen ilçelerden olan Akkışla’da organik tarım sertifikalı gilaburu üretimi için başvurular başladı.

Büyükşehir'in 'Organik Tarım Eğitimi' sona erdi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Üretim Sizden, Destek Bizden' sloganıyla başlatılan Organik Tarım Temel Eğitim Programı tamamlandı. Eğitimler sonunda 70 kursiyer, sertifika almaya hak kazanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç eğitmenlere, plaket ve teşekkür belgesi takdim etti.

Büyükşehir'in 'Organik Tarım Temel Eğitim Programı' sürüyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı'nın toplam 53 bin metrekare alanda 54 adet Doğal Üretim Bahçesi'nde yeni dönemdeki organik tarım üreticisi kullanıcılarını belirlemek amacıyla başlattığı Organik Tarım Temel Eğitim programı sürüyor.

Başkan Büyükkılıç Organik Tarım Temel Eğitim Programı açılışına katıldı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Üretim Sizden, Destek Bizden' sloganıyla başlatılan Organik Tarım Temel Eğitim programının açılışına katılarak, toprağı en iyi şekilde kullanmanın önemine vurgu yaptı.

Büyükşehir'in organik tarıma giriş eğitimi başlıyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç'ın tarıma ve tarımsa eğitime verdiği önem kapsamında kayıtları tamamlanan ve 70 kişilik kontenjanı bulunan 'Organik Tarıma Giriş Eğitimi' 31 Ocak'ta başlayacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde organik eğitim başlıyor

Büyükşehir Belediyesi, tarımsal eğitim faaliyetleri kapsamında “Organik Tarım” eğitimi düzenliyor. Düzenlenecek Organik Tarım Eğitimi’nin takvimi 31 Ocak 2022 - 6 Şubat 2022 olarak belirlendi.

KOCASİNAN, KAYSERİ'YE ORGANİK TARIMI SEVDİRDİ

Kocasinan Belediyesi öncülüğünde sağlıklı ürünlerin üretim ve tüketimini teşvik için kurulan 'Yüzde 100 Ekolojik Pazar'ının her geçen yıl artan başarısıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Bu pazarda her şey organik

Kocasinan Belediyesi öncülüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği´nin katkıları ile hazırlanan 'Yüzde 100 Ekolojik Pazar´ Erciyesevler Mahallesi'nde açıldı.

Kadın çiftçilerle yapılan 10 yıllık organik tarım çalışması ödül aldı

2001 yılından bu yana yapılmakta olan 'Toprağın Kadınları Yarışması' 15 ülkede biyoçeşitlilik, çevre, eğitim ve toplum konularında projeler geliştiren kadınları ödüllendiriyor. Türkiye'de 5. kez yapılan yarışmanın kazananı; kırsalda kadını, organik tarımı, bitkisel çeşitliliği ve yerel tohumları destekleyen bir anlayışla 'Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi' (KAÇEM) projesi ile Dr. Yeşim Bekyürek oldu.

Faruk Molu'ya ziyaret

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın ile birlikte duayen sanayicilerden Faruk Molu'yu ziyaret ederek, bir süre sohbet etti. Ziyarette, Faruk Molu'nun kızı Oluş Molu'nun yürüttüğü organik tarım alanında da incelemelerde bulunuldu.

Başkan Çelik, 'Organik tarım bilincini yerleştirmek istiyoruz' 

 Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Bünyan'ın Karahıdır Mahallesi'nde kurulan Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi (KAÇEM)'ni ziyaret ederek kadın çiftçilerle görüştü ve organik ürünleri inceledi. 

Ekolojik Pazar sezonu 5 Ağustos'ta açılıyor

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kocasinan Belediyesi, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği işbirliği ile 2013 yılında kurulan ve mevsimlik olarak hizmet veren Kocasinan %100 Ekolojik Pazarı, Erciyesevler Mahallesi'nde 5 Ağustos'ta sezonu açacak. Pazar, 6. yılında da tüketicilere temiz, güvenilir ve sertifikalı organik ürünler sunmayı hedefliyor.

'Kayseri'nin Ekolojik Kasabaları' projesi uygulamaya kondu

Avrupa Birliği tarafından desteklenen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü ile Kapadokya Organik Tarım Üreticileri derneğinin faydalanıcı olduğu 'İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi' kapsamında ilimizde 'Kayseri'nin Ekolojik Kasabaları Projesi-Eco Towns of Kayseri Project' uygulamaya kondu.

İlçelerde ekolojik tarıma geçiliyor

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği tarafından başlatılacak olan 'Kayseri'nin Ekolojik İlçeleri Projesi' ile Kayseri'nin ilçe ve köylerinde ekolojik tarım uygulamalarının yaygınlaştırmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Türkiye'yi zirveye taşıyacak teşvik yolda

Hükümet, tarımda Türkiye'yi devler ligine taşımak için harekete geçti. Bu kapsamda atılacak 6 adımla, organik tarıma destek verilirken çiftçinin düşük faizli krediye erişimi de kolaylaşacak.

KAÇEM'e kooperatifçilik eğitimi verildi

Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi (KAÇEM) Projesi kapsamında yer alan aynı zamanda organik tarım üretiminde bulunan kadın üreticilere kooperatifçilik eğitimi verildi.

Büyükşehir projeleri örnek alınıyor

Büyükşehir Belediyesi, Kayseri'ye kazandırdığı projelerle örnek olmaya devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan bir heyet Büyükşehir Belediyesi'nin organik tarımla ilgili projelerini inceledi ve Kayseri modelinin diğer illere de yaygınlaştırılabileceği belirtildi.

Şeker'den çalışanlarına 300 hobi bahçesi

Şeker Gölü çevresinde yıllardan beri atıl vaziyette duran arazide alınan kararla Şeker çalışanlarının kendilerine ait bahçe kurup organik tarım yapmaları sağlandı.

Organik tarım desteği başvuruları için geç kalmayın!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 9 Ocak 2017 tarihinde başlayan organik tarım desteği başvurularının 24 Mart 2017 Cuma günü mesai saati sonunda tamamlanacağı uyarısında bulundu.

'Organik Tarım Eğitimleri' tamamlandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ( KAPTAR) iş birliği ile organik tarım üreticisi olmak isteyen çiftçilere yönelik gerçekleştirilen eğitimler tamamlandı.

'Geleceğin Çiftçileri İçin Beceriler' projesi eğitimi

İlimizde yürütülmekte olan "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü" Projesi ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, TAGEM ile MKV Danışmanlık Kuruluşu tarafından yürütülen "Geleceğin Çiftçileri İçin Beceriler Projesi" kapsamında Organik Tarım eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Organik tarım için tanıtıcı reklam

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 'Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi' kapsamında kentteki bazı billboardlara tanıtıcı reklamlar asıldı.

Kocasinan'dan organik tarıma destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Kocasinan Belediyesi'nin desteği ile oluşturulan Organik Pazar Erciyesevler Mahallesi'nde hizmete açıldı.

Talas organik pazarına kavuştu

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün Talas Belediyesi, Kocasinan Belediyesi ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR) işbirliği ile gerçekleştirdiği 'Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi' kapsamında, Talas Yenidoğan Organik Tarım Pazarı açıldı. Üreticinin tüketici ile buluştuğu pazarda meyve-sebzeden bala, yumurtadan, baharata her şey bulmak mümkün.

Organik tarım sertifikasyon işlemleri sürüyor

Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü' projesi kapsamında İlimizde bulunan 13 ilçede Organik tarım sertifikasyon işlemleri ve saha kontrolleri yapıldı.

Gıda fiyatları Dünya'da düşüyor, Türkiye'de uçuyor

Küresel gıda fiyatlarında düşüş sürerken yurt içinde tüketici fiyatları endeksi gıda fiyatlarındaki artış ile yükselmeye devam ediyor.

Organik tarım yükselişte

Organik ürünlere ilgi ve talep her geçen gün artıyor. Bu talebe yetişmek için, artan sayıda çiftçi organik üretime geçiyor. Türkiye'deki üretim miktarlarına bakıldığında organiğe geçiş süreci ürünler dahil, 2002'de 310.000 ton olurken bu rakam 2015'te 1 milyon 642 bin tona çıktı. Talas Yenidoğan'da bulunan yüzde yüz ekolojik pazar Çarşamba günleri, Kocasinan Erciyesevler bölgesinde açılan pazar ise Pazar günleri hizmet veriyor.

Doğal bahçe ürünleri üretimi başlıyor

Büyükşehir Belediyesi ile Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Derneği arasında organik tarıma yönelik protokol imzalandı. Protokol kapsamında Türkiye'de ilk kez Doğal Bahçe Ürünleri Üretim ve Satış Yerleri kurulacak. İlki Harikalar Diyarı yanında yapılacak olan Organik Bahçe'de üretimin baharla birlikte başlaması planlanıyor.

Kayserili kadın çiftçiler solucan gübresi üretiyor

Kayseri Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün 'Kadın Çiftçiler Vermikompost Üretiyor' projesiyle organik tarıma destek sağlanıyor.

Yaprak bitine karşı Parazitoit üretimi başladı

Kayseri'nin Akkışla ilçesinde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organik tarımın başlaması ile beraber yaprak bitlerine karşı, parazitoit (uğur böceği) üretimine başlandı.