Kültepe Haberleri

Kültepe Haberleri

Avrupalı bilim adamları Kayseri'ye hayran kaldı

Kültepe Kaniş Karum ile ilgili projeler için Avrupa'dan Kayseri'ye gelen bilim adamları; başta Kültepe, Koramaz Vadisi olmak üzere kentin kültürel zenginlikleri ve tarihine hayran kaldı.

Kültepe eserleri dijital müzeye aktarılıyor

Kayseri Kültepe’deki eserlerin dijital ortama aktarılması için üzerinde çalışılan projede sona gelindi.

Başkan Büyükkılıç'ın Koramaz ve Kültepe Projelerine Fransız ilgisi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Fransız Arkeoloji Enstitüsü Anadolu Araştırmaları Birimi Türkiye Temsilcisi Dr. Anais Lamesa' yı makamında kabul etti. Başkan Büyükkılıç, kadim kent Kayseri ile ilgili bilgiler verirken, Lamesa da Büyükşehir Belediyesi'nce Koramaz Vadisi ve Kültepe'de yürütülen projelere ilgi duyduklarını ve bu konuda çalışmalar yapabileceklerini aktardı.

75 yıllık Kültepe hikayesi fotoğraftakilerle tamamlanacak

Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde 1948 yılından itibaren çekilmiş fotoğraflar, görseller ve belgeler; Avrupa Birliği projesi ile dijitale aktarılacak. Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; 1948 yılında çekilmiş bir fotoğrafta kağnının önünde oynayan çocuklar var. Gönül istiyor ki bu fotoğrafta olan kişilere ulaşalım ve tekrar görüşelim. Neler hatırlıyorlar, ne hissediyorlar ve bu fotoğrafı görünce nasıl bir tepki verecekler açıkçası ben de çok merak ediyorum. Umarım bu insanları tekrar bulabilir ve konuşabiliriz. 75 yıllık hikayeyi de onlarla tamamlayabiliriz dedi.

Depolardaki Kültepe eserleri müzelere hazırlanıyor

Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum ören yeri kazılarında çıkarılan ve depolarda saklanan eserler, Avrupa Birliği Projesiyle Kayseri'deki müzelerde sergilenmek üzere hazırlanıyor.

Asırlık ağaçlar kurtarılmayı bekliyor

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde yaklaşık 300 yıllık Akkavak ağaçları, kurtarılmayı bekliyor. Kapadokya-Kültepe-Koramaz Tarih, Kültür, Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Tarihçi Yazar Halit Erkiletlioğlu, 20-30 sene ömrü olan bir ağacın 300 sene yaşıyor olması onun anıt olmasını gerektirir. Kendisini her türlü hava şartına karşı korumuş, savunmuş bir ağaç. Bizim de bu ağacın mücadelesine saygı göstermemiz ve hürmet etmemiz gerekir dedi.

Koramaz'ın geleceği için bir araya geldiler

 Kültepe Koramaz Kapadokya Derneği; Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Koramaz Vadisi sınırları içinde yer alan 7 mahallenin muhtarlarının katılımı ile toplantı düzenledi. Toplantıda tarafların Koramaz Vadisi üzerine birlikte yürüttüğü projeler ele alındı.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu: "Kültepe'de liberal bir yapı vardı"

Kültepe Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'de diğer antik medeniyetlerden farklı olarak "liberal" bir yapının olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu: "Kültepe, Kayserilinin sahip çıkmasıyla korunur"

Kayseri'nin kadim zamandan bugüne ulaşan tarihi değerlerinden Kültepe Antik Kenti'nin UNESCO Kalıcı Dünya Mirası Listesi ile koruma altına alınması için çalışmalar sürüyor. Kültepe Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'ye Kayseri'nin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Milletvekili Ataş:'Bölgeye beklenen önem verilmiyor'

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri'nin sorunlarının  çözümü konusunda Bakanların peşini bırakmıyor. Milletvekili Ataş, bu kez de Kültür ve Turizm  Bakanına, Erciyes'ten Kültepe'ye, Kapuzbaşı'ndan Koramaz Vadisi'ne kadar kentin turizm alanında çözüm bekleyen sorunlarını iletti.

Kültepe Ekonomi Zirvesi çalışmaları devam ediyor

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Kayseri şubesinin düzenlediği Kültepe Ekonomi Zirvesi programının dördüncüsü için çalışmalar başladı.

UNESCO İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN: KAYSERİ

Başkan Büyükkılıç, Kayseri'nin kültür hazineleri Kültepe Kaniş Karum'un, doğa harikası Koramaz Vadisi'nin ve gastronomi alanında Kayseri mutfağının, UNESCO'nun dikkatini çeken turizm değerleri olduğunu ifade etti.

BÜYÜKKILIÇ'TAN 'UNESCO' KARARLILIĞI

UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde Kültepe Kaniş Karum ve Koramaz Vadisi ile iki büyük mirası bulunan Kayseri'de, bu alandaki çalışmalar hız kesmeden sürdürülüyor

BÜYÜKŞEHİR İLE TARİHE YOLCULUK

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Koramaz Vadisi ile Kültepe Kaniş- Karum'a ait görsellerin yer aldığı tramvaylar, vatandaşları tarihi bir yolculuğa götürüyor.

ASKON: '2022 Kültepe yılı ilan edilsin'

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Kayseri şube başkanlığı 2022 yılının Kültepe Yılı ilan edilmesi için Kültür Turizm Bakanlığı'na resmi yazısını sundu.

SÖZLEŞMELİ TARIMI HER GEÇEN GÜN GELİŞTİRİYORUZ

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Türkiye'deki diğer bölgelerin tarımsal ürünlerin üretimi noktasında çeşitli alternatiflere sahip olduğunu fakat Orta Anadolu çiftçisi açısından pancarın vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirtti.

ASKON'dan Özdoğan'a Ziyaret

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Kayseri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan'ı ziyaret etti. Özcan, Başkan Özdoğan'ı Kültepe Ekonomi Zirvesi'ne davet etti.

3. Kültepe Ekonomi Zirvesi'nde Erdoğan konuk olacak

Kültepe Ekonomi Platformu ve ASKON Kayseri'nin bu yıl üçüncü kez düzenleyeceği Kültepe Ekonomi Zirvesi'nde, Dünya Kadınlar Günü'nün bir gün öncesinde Sümeyye Erdoğan Bayraktar 'İş Dünyasında ve Sivil Toplumda Kadın' oturumunun açılış konuşmasını yapacak.

Kültepe Ekonomi Zirvesi önemli isimleri bir araya getirecek

Kültepe Ekonomi Zirvesi 'Türkiye'den Dünya'ya İhracat' teması ile ekonominin unsurlarını Kayseri'de ele alacak. Kültepe Ekonomi Platformu ve ASKON Kayseri Şube Başkanı Ali Özcan'ın yaptığı açıklamada her alanda kaliteli bir oturum planladıklarını belirterek, 'Açılış konuşmalarını bakan ve bakan yardımcılarımız yapacak ve ardından Türkiye'den Dünya'ya İhracat konulu bir oturum yapacağız' dedi.

Kültepe'ye Bakanlık'tan destek

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği'nin (ASKON) ve Kültepe Ekonomi platformu girişimiyle düzenlenen "Kültepe Ekonomi Zirvesi" Kültür Bakanlığı'nın himayesi ile 7-8 Martta Kayseri'de düzenlenecek. Kültepe Ekonomi Platformu ve ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan, 'Yapacağımız üçüncü zirve için hazırlıklarımızı tamamladık' diye konuştu.

​'Parayı siz koyacaksınız Sayın Bakanım'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret etti. Büyükkılıç, Bakan Albayrak'a Kültepe Kaniş-Karum'dan çıkarılan tabletlerin replikasını hediye ettiği sırada Albayrak hediye kutusunu açarken, 'İçini boş vermişsiniz' esprisi yaptı. Başkan Büyükkılıç da Bakan Albayrak'a, 'İçerisinde para yok, parayı siz koyacaksınız Sayın Bakanım' espirisiyle cevap verdi.

ASKON'DAN KÜLTEPE'NİN TANITIMINA BÜYÜK KATKI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi önemi bulunan Kültepe'yi tanıtmak için yürüttüğü çalışmalara, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Kayseri Şubesi de Kültepe Ekonomi Zirvesi ile büyük katkı sunuyor.

"Çıkan tabletleri sergileyeceğimiz önemli bir müze çalışmamız var"

Kayseri'nin 4 bin yıllık tarihi bölgesi olan Kültepe, Kaniş-Karum'un restorasyon çalışmaları kent protokolü tarafından yerinde incelendi. Vali Şehmus Günaydın gazetecilere yaptığı açıklamada, "Değerleri ortaya çıkarıp, buranın tanıtımıyla hem ülkemizin hem de Kayseri'mizin ekonomisine katkı sağlayacak noktaya getirmek zorundayız ve tahrip olmalarına izin vermeyeceğiz' dedi.

'Kültürel miraslarımıza destek olmayı önemsiyoruz'

Kayseri'nin 4 bin yıllık tarihi bölgesi olan Kültepe, Kaniş-Karum'un restorasyon çalışmalarına sponsor olan Erciyes Anadolu Holding'in düzenlediği tanıtım toplantısında açıklama yapan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, 'Kültürel miraslarımıza destek olmayı son derece önemsiyoruz' dedi.

Kültepe'deki kazılar 12 aya çıkarılacak

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun, Kayseri için önemli bir tarihi değere sahip olan Kültepe'deki kazıların 12 aya çıkarılmasının düşünüldüğünü söyledi. Dursun ayrıca, Taşhan bölgesinde çıkarılan 7 buçuk milyon yıllık fosillerin de Anadolu ve dünyadaki en sağlam örnekleri taşımasından dolayı büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

KÜLTEPE'YE SPONSOR BULUNDU

Kültepe'nin dünyaya tanıtımını büyük organizasyonlar yapmak üzere Erciyes Anadolu Holding ve Turkuvaz Medya grubu üstlendi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 'Ben buraya hep sponsor bulunmasını istedim. Erciyes Anadolu Holding ve Turkuvaz Medya sponsor oldu. Ne kadar teşekkür etsek azdır, sağ olsunlar' dedi.

Arkeoloji Müzesi, Paleontoloji ve Fosil Müzesi olacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, eserlerin kale içindeki yeni müzeye taşınması ile boşaltılan eski Arkeoloji Müzesi'nde önemli açıklamalar yaptı. Başkan Büyükkılıç, Kültepe Mahallesi'ndeki Arkeoloji Müzesi'nin müze vasfının korunarak Paleontoloji ve Fosil Müzesi olacağını, bahçesinin de Millet Kıraathanesi olarak hizmet vereceğini söyledi.

Kültepe'de kazı çalışmaları aksadı

Hititlerin Anadolu'da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve etrafında onu saran Karum'dan oluşan Kültepe Ören Yeri'nde kazı çalışmaları henüz başlamadı.

Kültepe'ye Müze Yapılacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın ile birlikte sadece Kayseri'nin değil dünya tarihinin en önemli kazı alanlarından Kültepe'de incelemelerde bulundu. Vali Günaydın ile Başkan Büyükkılıç'ın ziyaretinde Kültepe'de bir müze yapılacağı belirtildi.

Büyükkılıç: 'Sanayide yerli ve milli üretim önemlidir'

ASKON Kayseri Şubesince düzenlenen Kültepe Ekonomi Zirvesine konuşmacı olarak katılan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, üretiminde yerli ve milli üretiminin önemini vurguladı.