Göçmenler Haberleri

Göçmenler Haberleri

AGÜ, İl Göç İdaresi ve SGDD-ASAM ile İş Birliği Protokolü

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), İl Göç İdaresi Müdürlüğü (GİM) ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Zafer Partisi, göçmenlerle ilgili kısa film yayınlayan yönetmenin gözaltına alınmasını protesto etti

Zafer Partisi Kayseri İl örgütü, ‘Sessiz İstila’ isimli göçmenleri konu olan kısa filmi sosyal medyadan yayınlayan yönetmen Hande Karacasu’nun gözaltına alınmasını protesto etti. 

Uluslararası Göçmenler Günü AGÜ’de Kutlandı

Uluslararası Göçmenler Günü, Abdullah Gül Üniversitesi’nde (AGÜ) düzenlenen etkinlikle kutlandı.  Göçmenler Günü kutlaması AGÜ ev sahipliğinde Kayseri İl Göç İdaresi Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlendi. 

Kayseri merkezli 14 ilde insan kaçakçılarına operasyon: 25 gözaltı

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzensiz göçmenleri yasa dışı yollarla kişi başı 3 bin dolar karşılığında İstanbul üzerinden Avrupa'ya kaçırmaya çalıştıkları belirlenen 55 kişiye yönelik 14 ilde operasyon düzenledi. Düzenlenen eş zamanlı operasyonda 25 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Yunanistan ölüme terk etti, Türk askeri kurtardı

Çanakkale açıklarında Yunanistan Sahil Güvenlik ekiplerinin ölüme terk ettiği düzensiz göçmenler, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Amerika'dan kaçmak istiyorlar

ABD'de korona virüs salgını ve son günlerde göçmenlere yönelik artan şiddet olaylarıyla birlikte ülkede yaşayan Türkler, Türkiye'den tahliye uçağı talep etti. İHA muhabirine video çekip gönderen Türkler bir an önce Türkiye'ye dönmek istediğini belirtti. Olayların odağındaki Minneapolis şehrinde yaşayan Gözde Karagöz isimli Türk vatandaşı da gözü yaşlı bir şekilde, 'Ülkemi çok seviyorum. Bir gün dönme hayalim var. Umarım bize yardımcı olursunuz' dedi.

Kayseri'den Giden Suriyeliyi Yunanlılar Acımasızca Dövdü

Yunanistan üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenler Yunan güçleri tarafından darp ediliyor. Silah kullanmaktan da çekinmeyen Yunan kuvvetleri yüzlerce kişinin yaralanmasına, 2 kişinin ise ölümüne neden oldu.

Kayseri'de 122 farklı ulustan 100 bin göçmen yaşıyor

Kayseri'de yaşayan göçmenler ve Kayseri İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Kayseri Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü Araştırma İstatistik ve Projeler Çalışma Grup Başkanı Eyüp Yaşar, 'İl Göç İdaresinin temel görevi, yabancıların ülkemizde düzenli yaşamalarını sağlamak' dedi.

Kayseri Valiliğinden Göçmenlerin Zehirlenme Vakasına Dair Açıklama

Kayseri Valiliği tarafından Geri Gönderme Merkezinde meydana gelen zehirlenme olayına dair yazılı açıklama yapıldı.

Kayseri'de 152 Kaçak Göçmen Yakalandı

Kayseri polisi tarafından yapılan çalışmalarda son iki günde Pakistan, Afganistan ve Bangladeş uyruklu 152 kaçak göçmen yakalandı. 

Göçmenleri Taşıyan Minibüsün Şoförü Uyudu: 2 Ölü, 23 Yaralı

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında, çoğunluğu Afgan uyruklu göçmenleri taşıyan minibüs, şoförün uyuması sonrasında şarampole devrildi. İki kişinin hayatını kaybettiği kazada, minibüsün daha çok göçmen alabilmesi için ortadaki koltukların söküldüğü belirlendi. 

Kayseri en fazla göçmenin olduğu 8. il

BÜSAM tarafından hazırlanan Suriyeli Göçmenler raporu açıklandı. Göç Çalıştayında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türkiye'de en fazla göçmenin olduğu 8'inci kentin Kayseri olduğunu söyledi.

Vali Kamçı, göçmenleri ağırladı

Vali Süleyman Kamçı, '18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü' münasebetiyle ilimizde yaşayan Suriyeli, Zambiyalı, Pakistanlı, Faslı ve Azerbaycanlı göçmenleri makamında kabul etti.

iSTANBUL'A GiTTiKLERiNi SANAN GÖÇMENLER BAKIN NERDEN ÇIKTI

Sivas Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yakalanan kaçak göçmenler İstanbul'da değil Sivas'ta olduklarını polis ekiplerinden öğrendi.

Suriyeliler Habitat ile iş sahibi olacak

Habitat Derneği, UNHCR (Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği)ortaklığı ile İmece Vakti Programı kapsamında, Kayseri'de yaşayan başta Suriyeli göçmenler olmak üzere, geçici koruma kapsamı altındaki mültecilere kendi işlerini kurabilmeleri için girişimcilik eğitimi verecek.

Suriyeli göçmenler Habitat eğitimleri iş sahibi olacak

 Habitat Derneği, UNHCR (Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği)ortaklığı ile İmece Vakti Programı kapsamında, Kayseri'de yaşayan başta Suriyeli göçmenler olmak üzere, geçici koruma kapsamı altındaki mültecilere kendi işlerini kurabilmeleri için girişimcilik eğitimi verecek. 

Paris'te Çinli göçmenlerin polise öfkesi sürüyor

Çinli göçmen Shaoyo'nun polis tarafından öldürülmesine yönelik protestolar dördüncü gününde de devam etti.

'287 bin kişi evinden oldu'

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Sözcüsü Nevruz, 'Musul kent merkezinin batı yakasında evlerinden olan sivillerin sayısı 57 bine, tüm kent düzeyinde ise 287 bine ulaştı' açıklamasını yaptı.

BALKAN GÖÇMENLERİ SİRKECİ GARI'NDA BULUŞTU

Balkan göçmenleri, geçmişlerini anmak, geleceğe umutlarını aktarmak için Türkiye'ye ilk ayak bastıkları yer olan Sirkeci Garı'nda buluştu. Etkinliğe 5 binden fazla Balkan göçmeni katıldı.

Suriyelilerin iş hayatı yasallaşıyor

İşletmelerde ara eleman açığını kapatan Suriyeli göçmenlerin iş hayatında mağdur olmamaları için Çalışma Bakanlığı'nca kanun düzenlenmesi getirildi. Düzenlemeye göre; göçmenler sadece geçici koruma aldığı illerde çalışabilecek ve işverenler yabancı uyruklu çalışanlara asgari ücretin altında ödenme yapamayacak. Çalışan sayısından sadece yüzde 10'u yabancı olacak. Yasalara uymayanlara ciddi cezalar verilecek. Kayseri Ticaret Odası, üyelerine bilgi mesajı geçerek geçici koruma sağlanan yabancıların çalışma izinlerine dair yönetmelik konusunda uyarda bulundu.

Tekden Hastanesi'nden Doğu Türkistanlılara Sağlık Yardımı

Kayseri Özel Tekden Hastanesi, zulümden kaçan ve Kayseri'ye yerleştirilen Doğu Türkistanlı göçmenlere sağlık yardımında bulundu.