Fikri Kulakoğlu Haberleri

Fikri Kulakoğlu Haberleri

75 yıllık Kültepe hikayesi fotoğraftakilerle tamamlanacak

Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde 1948 yılından itibaren çekilmiş fotoğraflar, görseller ve belgeler; Avrupa Birliği projesi ile dijitale aktarılacak. Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; 1948 yılında çekilmiş bir fotoğrafta kağnının önünde oynayan çocuklar var. Gönül istiyor ki bu fotoğrafta olan kişilere ulaşalım ve tekrar görüşelim. Neler hatırlıyorlar, ne hissediyorlar ve bu fotoğrafı görünce nasıl bir tepki verecekler açıkçası ben de çok merak ediyorum. Umarım bu insanları tekrar bulabilir ve konuşabiliriz. 75 yıllık hikayeyi de onlarla tamamlayabiliriz dedi.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu: "Kültepe'de liberal bir yapı vardı"

Kültepe Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'de diğer antik medeniyetlerden farklı olarak "liberal" bir yapının olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu: "Kültepe, Kayserilinin sahip çıkmasıyla korunur"

Kayseri'nin kadim zamandan bugüne ulaşan tarihi değerlerinden Kültepe Antik Kenti'nin UNESCO Kalıcı Dünya Mirası Listesi ile koruma altına alınması için çalışmalar sürüyor. Kültepe Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'ye Kayseri'nin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kültepe'de 4 bin yıl önce kadınlar da ticaret yapıyordu

2. Kültepe Ekonomi Zirvesinde konuşan Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, 4 bin yıl önce kadınların da bizzat ticaretin içinde olduğuna dair belgeler bulunduğunu söyledi.

Kültepe'de 70'inci yıl kazıları başladı

Kayseri'de bulunan Kültepe Kaniş Karum'da 70'inci yıl kazıları başladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'de 70 yıldır yapılan kazılarda 20 bine yakın çivi yazılı tablet ve 10 binlerce arkeolojik eserin çıkarıldığını söyledi. 

4 bin yıllık evlilik sözleşmesi

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'de çıkarılan tabletlerin en büyük özelliğinin, yaşayan halk tarafından yazılması olduğunu ifade ederek, 'Evlilik yaparken nasıl bir evlilik yapacağını kontrata bağlayan insanlardan bahsediyoruz. Çünkü boşanacağı taktirde vereceği nafakayı yazmış ya da kadının hakkını yazmış" dedi.

Kültepe Dünya Kültür Mirası Listesine girecek

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kayseri'deki Kültepe Ören Yeri'nin, belirli kriterler yerine getirildikten sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne gireceğini söyledi.

Kültepe Ören Yeri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girecek

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kayseri'deki Kültepe Ören Yeri'nin, belirli kriterler yerine getirildikten sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne gireceğini söyledi.

Kültepe Kaniş Karum'da heyecanlandıran çalışma

Kültepe Kaniş Karum'da kazı çalışmaları sürerken, kazı başkanı Fikri Kulakoğlu yaptıkları çalışmalarda saray olduklarını tahmin ettikleri yapı üzerinde durduklarını söyledi.

Başkan Çelik Kültepe'de kazı yaptı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik 4 bin yıllık tarihin gün yüzüne çıkarıldığı Kültepe'deki kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu'ndan bilgiler alan Başkan Çelik, kazı çalışmalarına da bizzat katıldı.

İlk Hayvanat Bahçesi Anadolu'da Kurulmuş

Kültepe/Kaniş-Karum Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, ''Kültepe-Kaniş'i (Neşa) ele geçiren Kuşarra Kenti Kralı Anitta, M.Ö. 18'inci yüzyılda çeşitli yerlerden topladığı, aslan, leopar, yaban domuzu gibi yırtıcı, geyik, keçi...

1'İNCİ ULUSLARARASI KÜLTEPE TOPLANTISI BUGÜN BAŞLIYOR

Kayseri'de bulunan tarihi Kültepe höyüğü kazı başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu I. Uluslararası Kültepe Toplantısı'nın 20-22 Eylül tarihleri arasında kazı alanında yapılacağını açıkladı.